Tag : Корона

Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

СЗО: Коронавирусот мутирал откако почнал да се шири низ светот

Слободен печат
Новиот коронавирус мутирал и неговата варијација доминира во светот кој, според истражувачките тимови од Америка и од Велика Британија, е три до шестпати позаразен од...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Откриен уште еден симптом на ковид-19, најчесто се јавува кај пушачите

Слободен печат
Коронавирусот досега зарази повеќе од 10 милиони луѓе во целиот свет. Иако добро ги знаеме симптомите на вирусот, Светската здравствена организација (СЗО) издаде предупредување за...
Економија

Како Шведска профитираше со избегнување на карантинот?

Слободен печат
Изминатите три месеци. Курсот на шведската круна во однос на еврото порасна од 11,2 круни за евро кон средината на март на 10,4 круни кон...
Вести Свет

Австрија наскоро почнува голема „корона скрининг програма“: Секоја недела ќе се тестираат до 30.000 луѓе

Слободен печат
Во сите австриски покраини од следната седмица почнува голема „корона скрининг програма”, за време на која секоја недела ќе бидат тестирани 25.000 до 30.000 луѓе....
Здравје Магазин Магазин слајдер

Правила: Како можете да се заштитите на плажа од коронавирусот

Слободен печат.
Летото пристигна, сите со нетрпение чекаме да одиме на плажа, но никој не планира да го донесе коронавирусот дома. Во летото можете да уживате без...
Вести Свет Слајдер

Од 2.340 до 3.120 долари ќе чини потенцијалниот лек за Ковид-19

Слободен печат
Компанијата „Гилеад”, со седиште во Калифорнија, одлучи цената на ремдесивир, потенцијелен лек за Ковид-19 да изнесува 2.340 долари за петдневен третман во САД и другите...
Вести Економија

Продолжува двоцифрениот пад на малопродажбата во Јапонија и во мај

Слободен печат
Продажбата и трговијата на мало во Јапонија падна на двоцифрена стапка во мај, втор месец по ред. Причина за ваквиот пад се мерките за затворање...
Жена Магазин Магазин слајдер

Коронавирусот и бременоста: Сè што е важно да се знае

Слободен печат
Бременоста е сензитивен период за секоја жена. Благослов, кој претпочита внимателност за животот во Вас. Во текот на светската пандемија од ковид-19 здравствените лица споделуваат...
Вести Регион Слајдер

Погледајте го предизборниот спот на СДСС: „Пуповац токму сега организира втор бран на корона“

Слободен печат
СДСС, партијата која ја води Милорад Пуповац, овјави предизборен спот кој се разликува од останатите. Спотот се поигрува со теоријата на завера која кружи за...
Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Ново истражување: Луѓето со крвна група А имаат 45 отсто поголеми шанси да се заразат со коронавирус

Слободен печат
Во новата студија истражувачите откриваат дека луѓето со крвна група А се поврзани со 45 отсто поголеми шанси дека ќе се заразат со ковид-19. Истражувањето...