Внатрешни работи и Правда теми на Министерски форум кој ќе се одржи утре и задутре во Скопје – Слободен печат
ВестиМакедонија

Внатрешни работи и Правда теми на Министерски форум кој ќе се одржи утре и задутре во Скопје

Првиот ден од конференцијата ќе биде посветен на секторот правда, вториот на секторот внатрешни работи.

Министерски форум – ЕУ Западен Балкан за правда и внатрешни работи ќе се одржи утре и задутре во Скопје во рамки на финското претседателство со Советот на Унијата.

Првиот ден од конференцијата ќе биде посветен на секторот правда, вториот на секторот внатрешни работи, а на настанот како што соопшти Европската комисија ќе учествуваат еврокомесарите за правда и за миграција, Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос.

В понеделник, комесарката за правда Јоурова, како што јави дописничката МИА од Брисел, ќе учествува на состанокот на кој ќе се дискутира за владеењето на правото и судските реформи, како и за условите во затворите и употребата на алтернативни санкции. Јоурова истиот ден ќе одржи и дебата со студентите од Правниот факултет.

Во вторник, еврокомесарот за миграција Аврамопулос ќе биде дел од министерскиот состанок за внатрешни работи на кој ќе се разговара за соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close