Внатрешни работи и Правда теми на Министерски форум кој ќе се одржи утре и задутре во Скопје - Слободен печат

Внатрешни работи и Правда теми на Министерски форум кој ќе се одржи утре и задутре во Скопје

Министерски форум – ЕУ Западен Балкан за правда и внатрешни работи ќе се одржи утре и задутре во Скопје во рамки на финското претседателство со Советот на Унијата.

Првиот ден од конференцијата ќе биде посветен на секторот правда, вториот на секторот внатрешни работи, а на настанот како што соопшти Европската комисија ќе учествуваат еврокомесарите за правда и за миграција, Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос.

В понеделник, комесарката за правда Јоурова, како што јави дописничката МИА од Брисел, ќе учествува на состанокот на кој ќе се дискутира за владеењето на правото и судските реформи, како и за условите во затворите и употребата на алтернативни санкции. Јоурова истиот ден ќе одржи и дебата со студентите од Правниот факултет.

Во вторник, еврокомесарот за миграција Аврамопулос ќе биде дел од министерскиот состанок за внатрешни работи на кој ќе се разговара за соработката во делот на миграциската политика и граничното управување помеѓу ЕУ и регионот.

Прочитај повеќе

(ВО ЖИВО) Протести ширум Франција: Затворена Ајфеловата кула, Лувр и Версај

Слободен печат

Ѝ треба ли на Македонија Пржинска влада пред отворањето на европската перспектива?

Во Пекинг е прогласено највисоко ниво на закана поради коронавирусот

Слободен печат

Шилегов: Да знаев кога ќе падне снег ќе бев нобеловец, а не градоначалник

Спасовски се сретна со новиот амбасадор на БиХ, Јаќимовиќ

Слободен печат

Европскиот суд ќе преземе мерки за новиот полски закон за санкции на судиите

Слободен печат

Остави Коментар

19 + three =

Прочитај повеќе

ОН апелираат за меѓународна помош против скакулците што ја зафатија Источна Африка

Слободен печат

ФИТР: Јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи“ објавен по трет пат

Слободен печат

Грчката полиција заплени еден тон канабис наменет за Либија

Слободен печат

Во светот би можело да останат само 5 или 6 валути

Слободен печат

Нов парк ќе се гради во Стар Аеродром

Слободен печат

Ердоган: Либија да не ги повторува грешките од Сирија

Слободен печат