Tag : правда

Вести Македонија

Димитров: Врвна амбиција на ВМРО-ДПМНЕ е да избегне правда низ административните и судски лавиринти

Слободен печат
Големи чекори се направија во законодавството, тоа го зборува и ЕК тоа го зборува и Венецијанската Комисија, тоа го зборува и извештајот на ЕК меѓудругото,...
Магазин Магазин слајдер Сцена

Ким Кардашијан тргна по стапките на татко ѝ: Се бори за луѓето кои биле погрешно обвинети!

Слободен Печат
Старлетата и ријалити ѕвезда на шоуто „Keeping Up WIth The Kardashians“, Ким Кардашијан (39) тргна по стапките на својот татко, прочуениот адвокат Роберт Кардашијан кој...
Вести Свет

Поранешниот јапонски министер за правда и неговата сопруга се уапсени за купување изборни гласови

Слободен печат
Поранешниот јапонски министер за правда Катсуки Каваи и неговата сопруга, пратеничката Ани Каваи, се уапсени денеска под сомнение дека купувале изборни гласови. Тие се осомничени...
Вести Македонија

Потпишан меморандум за соработка за развој на системот на правдата за децата

Слободен печат
Академијата за судии и јавни обвинители (АСЈО), Државниот завод за превенција на детското престапништво (ДЗПДП) и Комората за медијатори на Република Северна Македонија денеска потпишаа,...
Вести Македонија

„Метаморфозис“: ДКСК е столбот во општеството, особено за спречување на корупцијата и судирот на интереси

Слободен печат
Работењето на новиот состав на Антикорупциската комисија, посветеноста на неколку организации од граѓанскиот сектор и перспективите од новиот Закон за јавно обвинителство, се единствените светли...
Вести Македонија

Министерството за правда презема мерки за зголемена заштита на граѓаните во нотарските канцеларии

Слободен печат
Во правец на реализација на мерките и препораки за заштита и превенција од КОВИД -19 донесени од страна на Владата на Република Северна Македонија на...
Вести Македонија

Министерството за правда ги извести надлежните во правосудството за прогласување кризна состојба во Дебар и Центар Жупа

МИА Агенција
По донесената одлука за прогласување на кризна состојба во Дебар и Центар Жупа, од Министерството за правда информираат дека ги известиле претседателот на Судскиот совет...
Вести Македонија

Кампања за промоција на Законот за бесплатна правна помош за граѓаните

Слободен печат
Коалицијата МАРГИНИ и Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост ЕСЕ, со поддршка на Фондација Отворено општество – Македонија започнаа кампања за промоција на Законот за...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Обвинителите и судовите се на ред да заведат ред

Соња Христовска Угриновска
Непречено ќе продолжат сите истраги што Специјалното јавно обвинителство ги отвори по рокот во кој беше овластено да поднесува обвиненија, односно по 30 јуни 2017...
Вести Македонија

Лани до Европравда отворени 23 предмети од Северна Македонија

Слободен печат
Од назначување на Ленче Ристова, како обвинител за врска меѓу Република Северна Македонија и Европравда, во оваа меѓународна институција е зголемен бројот на предмети од...