Вкусови што се памтат: Црногорска кујна – Шницли со карфиол (РЕЦЕПТ)

Црногорската национална кујна повеќето луѓе веројатно ги потсетува на традиционалните приморски јадења подготвени на различни начини. Црногорските специјалитети се разликуваат во однос на природното опкружување од кое потекнуваат. Во текот на оваа недела ќе објавиме неколку рецепти со кои црногорската кујна се гордее.

За денес ден одлучивме тоа да биде еден интересен рецепт кој веруваме дека особено ќе им се допадне на љубителте на телешко месо, телешки стек.

Состојки:

– 600 гр телешки стек
– 300 гр свеж карфиол
– 250 гр кајмак
– 2 дцл млеко
– 100 гр брашно
– 3 јајца
– 100гр лебни трошки
– масло за пржење
– сол

Подготовка:

Прво стекот треба убаво да ги истолчите, да бидат парчињата по тенки, а потоа премачкајте ги убаво со кајмак и посолете ги.

Прочитајте и...  ФОТО+ВИДЕО | Познатата фитнес инструкторка Елена Бубало со искрена објава за менливоста на телото

Завиткајте го парчињата шницли како ролни и препелкајте го прво во брашно, па изматените јајца и лебните трошки и ставете ги во тава со врело масло убаво да се испржат.

Во друг сад сварете го убаво карфиолот, преостанатите јајца изматете ги со млекото.

Потоа ставете го карфиолот во огноотпорен сад, истурете ги изматените јајца и млекото и печете во рерна.

Пржените шницли ги преливате со сместа со печениот карфиол.

Добар апетит!

Вкусови што се памтат: Црногорска кујна – Раштика со колбаси и ребра (РЕЦЕПТ)

 

Вкусови што се памтат: Црногорска кујна – Пита на црногорски начин (РЕЦЕПТ)

 

Вкусови што се памтат: Црногорска кујна – Качамак со кајмак (РЕЦЕПТ)

Поврзани вести

ФОТО: Емили Ратајковски позира гола во 36-та недела во бременоста

Слободен печат

ФОТО: Џастин Тимберлејк и посвети на сопругата Џесика Бил ретка јавна порака за нејзиниот посебен ден

Слободен печат

ФОТО | Фризер ја посрамоти Ким Кардашијан, но таа му возврати: „Те мразам. Ме исцрпи“

Слободен печат

ФОТО: Таа е сон на милиони мажи, а на жените може да им биде пример кога станува збор за облекувањето

Слободен печат

Зошто секогаш треба да ја загреете рерната пред употреба?

Слободен печат

Судот одлучи: Бившиот на Софија Вергара не смее да ги користи нивните замрзнати ембриони

Слободен печат

Остави Коментар