ВИДЕО: Што јадат спортистите во Токио, погледнете како изгледа ресторанот во олимпиското село

принсткрин/twitter

Свечената церемонија на отворање на Игрите во Токио ќе биде утре, а олипиското село каде се сместени спортистите веќе е полно.
Главна ѕвезда во олимпиското село е најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ кој е омилена „мета“ за фотографирање  на останатите спортисти.

Покрај картонските кревети во олимпиското село во центарот на вниманието е и храната бидејќи ресторанот кој се наоѓа во големиот комплект е единствено место каде сите спортисти и членови на делегациите можат да се хранат.
Организаторот секој ден за 18.000 лица колку што престојуваат во олимпиското село, подготвува околу 48.000 оброци, а на менито има дури 70 различни јадења.

Аргентинскиот кошаркарски репрезентативец Франсиско Кафаро на социјалните мрежи објави видео на кои покажа како излгледа влегувањето во ресторанот и каков избор на храна имаат.


 

Видео на денот