ВИДЕО: Историска сензација во боксот, Џошуа немоќен против Усик

Александар Усик го запиша само третиот триумф во тешка категорија/Лондон, Велика Британија/25 септември 2021/Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Украинскиот боксер Александар Усик е нов светски шампион во тешка категорија, во верзиите ВБО, ВБА, ИБФ и ИБО.

Усик со едногласна одлука на судиите, успеа да го победи Британецот Ентони Џошуа на стадионот на Тотенхем во Лондон пред 70.000 навивачи.

Долг период Украинецот беше неприкосновен во крузер категоријата, а во тешка категорија го оствари само третиот триумф.

Без пораз е во професионалниот ринг, а против Џошуа запиша 19 победа во својата професионална кариера.

Британецот го претрпе вториот пораз, досега во 24 борби беше победник.

Видео на денот