ВИДЕО: Интересен скок во височина, на крајот доволно само за последното место

Во тек е Светското првенство У20 кое се одржува во Кенија/Фото: EPA-EFE/DIEGO AZUBEL

Светското првенство во атлетика за натпреварувачи до 20 година овие денови се одржуа во Кенија.

На натпреварувањето во скок во височина, ни доаѓа снимка, во која се гледа интересна техника која ја имаше една кениска атлетичарка.

Нејзиното име е Зеди Чонгво, а нејзината техника на скокање е различна во однос на залетите и скоковите на нејзините противнички.

Тоа не ѝ го донесе посакуваниот резултат, Чонгво го освои последното место во натпреварувањето.

Имаше и реакции, коментари за ваквиот скок, и поголемиот број на фанови велат дека ваквиот настап изгледаше доста импресивно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by World Athletics (@worldathletics)

Видео на денот