13 C
Скопје

Tag : светско првенство

Ракомет Спорт

Ракометарките имаат тешка задача на денешниот реванш со Романија

Слободен печат
Денеска македонската женска сениорска репрезентација ќе го игра реванш натпреварот од баражот за пласман на Светското првенство против Романија. Дуелот се игра од 17.00 часот...
Ракомет Спорт

Македонските ракометарки се враќаат со голема негатива од Букурешт!

Слободен печат
Македонската женска сениорска репрезентација денеска во првиот натпревар од баражот за пласман на Светското првенство, во Букурешт загуби убедливо од Романија со 33:22 (15:11). И...
Ракомет Спорт

Првите 60 минути во Букурешт ќе кажат дали сме зрели за Мундијал

Слободен печат
Денеска со почеток од 17.00 часот најдобрата македонска женска репрезентација ќе го игра првиот натпревар од баражот за пласман на Светското првенство против селекцијата на...
Останатo Спорт

Најбрзиот човек на светот не може да се натпреварува на Олимписките игри

Слободен печат
Судот за спортска арбитража (ЦАС) за шест месеци ја намали двегодишната суспензија на светскиот шампион во атлетика на 100 метри, Кристијан Колман од САД. Потсетување...
Ракомет Спорт

Симовски со 20 ракометарки за мундијалскиот бараж против Романија

Слободен печат
Селектрот на македонската женска сениорска репрезентација, Симе Симовски го објави скратениот список на повикани ракометарки на кои ќе смета за престојниот бараж за пласман на...
Ракомет Спорт

Симовски го објави поширокиот список на ракометарки за мечевите со Романија

Слободен печат
Селекторот на женската сениорска репрезентација, Симе Симовски го објавува поширокиот список на ракометарки за претстојните бараж натпревари со репрезентацијата на Романија за пласман на Светско...
Ракомет Спорт

РФМ ги награди ракометарките за пласманот во мундијалскиот бараж

Слободен печат
Најдобрата женска ракометна репрезентација на Македонија го обезбеди пласманот во баражот за следното Светско првенство со победите во Скопје над Исланд, Литванија и Грција. За...
Спорт Фудбал

ФИФА објави 10 имиња кои би можеле да се најдат на Мундијалот во Катар

Слободен печат
Утре и официјално ќе започнат евроквалификациите за пласман на следното Светско првенство кое ќе се одржи наредната година во Катар, а за неколку недели и...
Ракомет Спорт

Македонија во баражот за СП, ракометарките ја победија и Литванија

Слободен печат
Денеска во вториот натпревар од квалификациите за учество во баражот за Светското првенство нашата најдобра женска ракометна репрезентација триумфираше и над Литванија убедливо со резултат...
Спорт Фудбал

Сантош: Роналдо има голем сон, да ја освои титулата на Светското првенство!

Слободен печат
Во вторникот селекторот на репрезентацијата на Португалија, Фернандо Сантош ги објави имињата на играчите на кои смета на претстојните први натпревари од квалификациите за Светското...