3.9 C
Скопје

ВИДЕО: Имаше негатива од 6:0, 4:0, но на крајот триумфираше!

Во четвртфиналето на женскиот ВТА турнир во Острава (Чешка) е направен огромен пресврт на дуелот помеѓу Сара Сорибес Тормо (Шпанија) и третата носителка Арина Сабаленка (Белорусија).

Иако Белорусинката имаше негатива од 6:0 и 4:0 во вториот сет, беше пред елиминација, но потоа следуваше неверојатна серија која ја одведе до победа.

Нејзината противничка едноставно „застана“, а Сабаленка освои 12 гема по ред за пласман во полуфиналето.

Во полуфиналната пресметка ќе се соочи против Американката Џенифер Брејди којаславеше против Русинката Вероника Кудерметова.

За учество во големото финале ќе играат уште Марија Сакари (Грција) и четвртата носителка на турнирот, Викторија Азаренка (Белорусија).

Прочитајте и...  Македонија домаќин на уште едно Европско кошаркарско првенство!

Поврзани вести

ВИДЕО: Челси преку Лидс на врвот, Алиоски играше на „Стемфорд Бриџ“!

Слободен печат

ВИДЕО: Кадиз е хит во Шпанија, го победи Реал, а сега и Барса!

Слободен печат

Светскиот шампион на колена, херојска победа на српските ракометарки!

Слободен печат

ВИДЕО: Баерн и Лајпциг одиграа дерби од соништата во Минхен!

Слободен печат

ВИДЕО: „Ѓаволско“ второ полувреме, Јунајтед повторно се враќаше од негатива!

Слободен печат

ВИДЕО: „Два во еден“, Бонучи во финишот за радост на Јувентус!

Слободен печат

Остави Коментар