Tag : вта

Останатo Спорт

Ги изненади сите, на 29 години ја завршува кариерата! (ФОТО)

Слободен печат
Поранешната најдобра тенисерка на светот, Каролина Возњацки (29) соопшти денеска дека ќе ја заврши кариерата после „Австралија опен 2020“. Професионално игра тенис од својата 15....
Останатo Спорт

Ѓорческа освои нова титула во Анталија

Слободен печат
Лина Ѓорческа денеска во големото финале во Турција, на турнирот вреден 15.000 долари, после скоро два и пол часа игра ја совлада третата носителка Оона...
Останатo Спорт

Ким Клајстерс се враќа на тениските терени (ВИДЕО)

Слободен печат
Белгијката Ким Клајстерс (36) официјално се повлече во 2012 година по УС Опен, но во специјалното видео обраќање ги најави своите планови повторно да игра...
Останатo Спорт

Тенисерките по стапките на мажите, го менуваат ФЕД лупот

Слободен печат
ФЕД купот ќе претрпи измени во форматот на натпреварување, и ќе биде идентично како  машкиот Дејвис Куп. И кај тенисерките,  ќе има завршен турнир на...
Останатo Спорт

Освоен Бирмингем, Барти е прва тенисерка на светот!

Интересен е податокот што после 43 години на врвот на светската листа ќе се најде повторно австралиска тенисерка, во овој случај Барти. Единствената нејзина сонародничка...
Останатo Спорт

Ѓорческа се враќа со трофеј од Минск

Слободен печат
Ѓорческа во двојки заедно со Русинката Анастасија Комардина во големото финале со 6:7, 6:4, 10:8 беа подобри од вторите носителки, Белорусинките Илона Кремен и Ирина...
Останатo Спорт

Нова шокантна елиминација на „Ролан Гарос“

После изненадувачкиот пораз на стартот на Кербер, денеска се случи ново големо изненадување на Грен слем турнирот „Ролан Гарос“ во женска конкуренција. Малку позната Вероника...
Останатo Спорт

Шарапова ќе го пропушти Ролан Гарос

Слободен печат
Марија Шарапова го откажа настапот на Грен слем турнирот „Ролан Гарос“ поради проблеми со рамото. Нема официјален настап од јануари, а на Инстаграм најави дека...