4 C
Скопје

ВИДЕО | Бајден не можеше да ги скрие солзите пред своите сограѓани: Извинете за емоциите, сакам само покојниот син да беше тука

Пред тргнувањето за Вашингтон, каде утре ќе биде инаугуриран за 46. претседател на САД, Џо Бајден одржа емотивен проштален говор во својот град Вилмингтон во Делавер, во текот на кој не можеше да ги задржи солзите.

-Во нашето семејство вредностите кои ги делиме, карактерот кон кој тежнееме, начинот на кој гледаме на светот – се доаѓа од дома. Се доаѓа од Делавер – им порача Бајден на своите сограѓани во државата која за првпат го избра за сенатор кога имаше 29 години, објави Си-Ен-Ен.

– Извинете на емоциите, но кога ќе умрам на моето срце ќе пишува Делавер, рече тој бришејќи ги солзите.

https://twitter.com/ABC/status/1351605408927002624

Во друг емотивен момент, Бајден рече дека единствено му е жал што неговиот покоен син Бо Бајден не е присутен во овие моменти.

Прочитајте и...  Борел: Русија се обидува да ја оцрни демократијата во ЕУ

-Дами и господа, жал ми е само што не е овде зошто би требало него сега да го претставиме како претседател, рече Бајден.

Неговиот син Бо почина од рак на мозокот на свои 46 години.

– Знам дека времињата се мрачни, но секогаш има светлина. Тоа е она што оваа државичка ја прави толку посебна. Тоа ме научи, најмногу ме научи – секогаш има светлина, им рече Бајден на насобраните приврзаници.

 

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар