1 C
Скопје

Tag : џо бајден

Вести Свет Слајдер

Улјанов: Брз напредок на Русија и САД во преговорите за новиот СТАРТ

Слободен печат
Москва и Вашингтон прават брз напредок во преговорите за продолжување на новиот договор за контрола на нуклеарното оружје, изјави високиот руски дипломат Михаил Улјанов. Рускиот...
Вести Свет

Бајден се слушна и со Столтенберг: САД остануваат посветени на колективна одбрана и на зајакнување на трансатлантската безбедност

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден денеска телефонски разговараше со генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, при што се осврнаа на односите со Русија и со Ирак,...
Вести Свет Слајдер

Hello, Moscow calling: Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден по трансферот на власта во Вашингтон

Слободен печат
Претседателот на САД, Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин, денеска го имаа првиот телефонски разговор по трансферот на власта во Вашингтон. Од Белата...
Вести Свет

Бајден уверен: „Северен тек 2“ е лош договор за Европа

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден смета дека проектот „Северен тек 2“ е лош договор за Европа, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. – Претседателот и...
Вести Свет

Бајден се сомнева во успехот на импичментот на Трамп

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден се сомнева во успехот на импичментот на неговиот претходник Доналд Трамп. Во интервју за телевизијата Си-Ен-Ен, Бајден истакна дека го поддржува...
Вести Свет

ЦДЦ: Владата не знае колку вакцини имаат САД

Слободен печат
Директорката на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) предупреди дека федералните власти не знаат колку вакцини имаат САД, што го комплицира планот...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Црните Американци како мене очекуваат Џо Бајден да испорача

Есан Свон/Financial Times
Кога Џо Бајден и Камала Харис излегоа на сцената за инаугурацијата на претседателските избори во САД, почувствував бран на олеснување и возбуда. Претседател кој покажува...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Џо Бајден во зимата на закани и можности

Едвард Лус/Financial Times
Честопати се заборава дека Френклин Делано Рузвелт – најрадикалниот претседател на Америка во 20 век – многу негови врсници го сметаа за просечен. И Џо...
Магазин Магазин слајдер Некатегоризирано Сцена

ФОТО | Џо Бајден ја следи само Криси Тајген на „Твитер“: Таа е шокирана како единствената ѕвезда која ја следи претседателот

Слободен печат
Соединетите држави повторно имаат претседател на кој му е дозволено да пишува на социјалните мрежи. Покрај тоа „Твитер“ имаше специјално изненадување за Криси Тајген –...
Вести Свет

Во САД привремени мерки за финансиска помош на Американци погодени од пандемијата

Слободен печат
Американскиот претседател Џо Бајден планира денеска да објави укази за привремени мерки за давање финансиска помош на милиони Американци, кога Конгресот почнува да разговара за...