ВАКА СЛАВИ РАМУШ ХАРАДИНАЈ: Пее „Косово, убавице“, додека куршуми му летаат над глава (ВИДЕО)

Учесниците на настанот организиран по повод Денот на ослободувањето на општина Дечан „пијани“ од атмосферата создадена од патриотските песни, пукаа рафали со оружје додека куршумите летаа над главата на косовскиот пратеник Даут Харадинај, пренесува Бота Сот.

За време на прославата, косовскиот премиер, Рамуш Харадинај ја пееше неговата омилена песна „Косово, убавице…“. Додека шефот на косовската влада го докажуваше својот талент на пејач, тој беше придружуван од истрели од пиштоли и калашникови од присутните, јавува Сињали.

Целиот настан се случи на 26 јуни годинава, во таканаречената „Бјешка е Белас“ во општина Дечани, по повод 20-годишнината од ослободувањето на оваа општина.

Во видеата обезбедени од Сињали, се гледа братот на премиерот, пратеникот Даут Харадинај, како се смее од целата ситуација додека го наведнува своето тело од куршумите кои се пукаа во рафал над неговата глава и не се знаеше каде завршуваат.

Прочитајте и...  Кина пријави три нови увезени случаи на Ковид-19

За Сињали информирале дека на забавата пукале и самиот премиер Рамуш Харадинај и неговиот брат Даут Харадинај, член на косовското Собрание. На настанот биле присутни и припадници на косовската полиција, кои ја толерирале оваа состојба на анархија следејќи ја како спектатори.

За изненадување, никој не беше приведен од Косовската полиција и овој настан остана незабележан за пошироката јавност.

Прочитај повеќе

Полицијата во Хамбург употреби водени топови против демонстрантите, еден полицаец е повреден (ВИДЕО)

Алек Стојковски

Илјадници Израелци протестираа против планот за анексија на Нетанјаху

Слободен печат

Болсонаро по стапките на Трамп: Претседателот се закани дека Бразил ќе ја напушти СЗО

Слободен печат

Одржана втората комеморација во Редфорд, родниот крај на Џорџ Флојд

Слободен печат

Неофашистите предизвикаа нереди во Рим, фрлаа шишиња и петарди по новинарски екипи (ВИДЕО)

Слободен печат

Антонов: Потполна глупост е дека Москва им помага на провокаторите на протестите во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Судири меѓу полицијата и демонстрантите во близина на Даунинг стрит: Полицаец падна од коњот (ВИДЕО)

Слободен печат

Ангеловска: Стапката на невработеност во првото тримесечје од 2020 изнесува 16,2 отсто и е историски најниска

Слободен печат

Истражување: Повеќе од 70 отсто заразени не го пренесувале коронавирусот, тој се ширел на собири во затворен простор

Слободен печат

Партијата на Меркел се противи на одлуката на Трамп за повлекување на 9.500 војници

Слободен печат

Пазарните инспектори поднеле девет пријави за непочитување на протоколите за работа на угостителските објекти

Слободен печат

Ново жариште на коронавирусот во Иран: Бројот на заразени зголемен заради една свадба

Слободен печат