Tag : рамуш харадинај

Вести Регион

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

МИА Агенција
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на...
Вести Регион Слајдер

Харадинај: Блерим Река да даде оставка за предложениот компромис со Србија

Слободен печат
Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека министерот за европски интеграции, Блерим Река треба сам да даде оставка, пред да му биде побарано да...
Вести Регион

Харадинај го моли Курти да не ја укинува таксата кон Србија

МИА Агенција
Досегашниот премиер на Косово Рамуш Харадинај му се обрати на неговиот наследник на чело на владата, Албин Курти, со отворено писмо во кое го моли...
Вести Регион

Харадинај: Авионските и железничките линии со Србија ќе го зајакнат суверенитетот на Косово

Слободен Печат
Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај изјави денеска дека договорите за отворање авионски и железнички линии со Србија се во интерес на Косово и го...
Вести Регион

Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Слободен Печат
Премирот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај изјави дека со специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за преговори меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел не...
Вести Регион

Харадинај: Воспоставувањето на авиолинијата не значи укинување на таксите кон Србија

Слободен печат
Премиерот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај, денес изјави дека договорот за авионска линија меѓу Косово и Србија не го загрозува суверенитетот на земјата и...
Вести Регион

Харадинај: Имав и други докази за вмешаност на Рама во идејата за размена на територии

Слободен Печат
Премиерот во заминување на Косово, Рамуш Харадинај, за SyriTV, зборуваше за тужбата што против него која ја поднесе албанскиот премиер, Еди Рама. Харадинај рече дека...
Вести Регион

Харадинај го одликуваше Вилијам Вокер

Слободен печат
Премиерот во заминување на Косово, Рамуш Харадинај, вчера на поранешниот шеф на мисијата на ОЕБС во Косово Вилијам Вокер му го додели медалот „Скендербег“. Харадинај...
Вести Регион

Харадинај оди во Хаг

Слободен Печат
Косовскиот премиер во заминување, Рамуш Харадинај ќе мора да се појави во судот во Хаг, откако адвокатот Арианит Коци го повикал како сведок во случајот...
Вести Регион

Рама за првпат реагираше по тужбата против Харадинај

Слободен Печат
Албанскиот премиер, Еди Рама, за првпат реагираше по тужбата што ја поднесе пред Основниот суд во Приштина, против косовскиот колега Рамуш Харадинај. Одговарајќи на Фејсбук,...