Tag : рамуш харадинај

Регион

Иса Мустафа: Ќе одиме на предвремени избори ако Рамуш Харадинај не условува

Слободен печат
Претседателот на Демократската Лига на Косово, Иса Мустафа, во интервју за Еуроњус Албанија зборуваше за прашањето за избор на претседател на земјата. Мустафа рече дека...
Вести Регион

Харадинај го поздрави Договорот потпишан денес во Белата куќа

Слободен печат
Рамуш Харадинај, лидерот на Алијансата за иднината на Косово, го поздрави економскиот договор меѓу Белград и Приштина што попладнево беше потпишан во Белата куќа. Харадинај...
Вести Регион

Харадинај: Косово е на пат да ја совлада пандемијата, треба да се укинат ограничувањата

Слободен печат
 Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК), Рамуш Харадинај смета дека Косово е на добар пат да ја совлада пандемијата на Ковид-19 и дека...
Вести Регион

Харадинај очекува косовското Собрание утре да ја изгласа новата влада

МИА Агенција
Лидерот на Алијансата за иднината на Косово (ААК) и поранешен премиер, Рамуш Харадинај смета дека денеска може да се очекува објавувањето на конечната одлука на...
Вести Регион Слајдер

Харадинај: Блерим Река да даде оставка за предложениот компромис со Србија

Слободен печат
Поранешниот премиер на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека министерот за европски интеграции, Блерим Река треба сам да даде оставка, пред да му биде побарано да...
Вести Регион

Харадинај го моли Курти да не ја укинува таксата кон Србија

МИА Агенција
Досегашниот премиер на Косово Рамуш Харадинај му се обрати на неговиот наследник на чело на владата, Албин Курти, со отворено писмо во кое го моли...
Вести Регион

Харадинај: Авионските и железничките линии со Србија ќе го зајакнат суверенитетот на Косово

Слободен Печат
Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај изјави денеска дека договорите за отворање авионски и железнички линии со Србија се во интерес на Косово и го...
Вести Регион

Харадинај демантира: Со Гренел не дискутиравме за железничко поврзување меѓу Белград и Приштина

Слободен Печат
Премирот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај изјави дека со специјалниот претставник на Соединетите Американски Држави за преговори меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел не...
Вести Регион

Харадинај: Воспоставувањето на авиолинијата не значи укинување на таксите кон Србија

Слободен печат
Премиерот на Косово во заминување, Рамуш Харадинај, денес изјави дека договорот за авионска линија меѓу Косово и Србија не го загрозува суверенитетот на земјата и...
Вести Регион

Харадинај: Имав и други докази за вмешаност на Рама во идејата за размена на територии

Слободен Печат
Премиерот во заминување на Косово, Рамуш Харадинај, за SyriTV, зборуваше за тужбата што против него која ја поднесе албанскиот премиер, Еди Рама. Харадинај рече дека...