Усвоено барањето на Маленко за промена на името на Пливачката федерација

Новото официјално име на Пливачката федерација на Македонија предводена од Александар Маленко ќе биде: Пливачка федерација на Северна Македонија или скратено ПФСМ. Ова е одлуката на Управниот одбор на ФИНА која ја донесе на седница одржана на 10 Јули 2019 година.

КАко што објавивме претходно, после завршувањето на СП, делегација на ФИНА ќе ги решава проблемите околу македонското пливање и кое е вистинското раководство.

Националната пливачка федерација на Македонија предводена од претседателот Александар Филипчев константно е во контакт со првите луѓе на светското пливање.

Македонија на СП во Гвангжу ќе ја претставуваат пет пливачи: Евгениј Поп Ацев во маратонско пливање, и пливачите Миа Крстевска, Ева Петровска, Филип Деркоски и Давор Петровски.

Прочитајте и...  Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

18. ФИНА Светско првенство во водени спортови во Јужна Кореја ќе се одржи во периодот од 12 до 28 јули 2019 година.

Прочитај повеќе

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат

Официјално: Ѓоковиќ ќе игра на „УС Опен“!

Слободен печат

Репрезентативецот Николов потпиша нов договор со МЗТ

Слободен печат

Лига Европа: Натпреварот Металург-Спачва без присуство на публика!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

На продажба 17 фудбалери на Реал, во „жолтата зона“ Модриќ, Јовиќ, Иско..!

Слободен печат

ЛШ, Нагелсман: Можеме и без Вернер против Атлетико Мадрид!

Слободен печат

Јуве сака да се ослободи од Роналдо, понуден и на Барса! (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА: Познати двојките за првото коло во плејофот на Истокот

Слободен печат

Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Слободен печат

ЛШ: Аталанта го живееше сонот 90 минути, финишот среќен за ПСЖ! (ВИДЕО)

Слободен печат