Tag : сп

Ракомет Спорт

НАЈЛУДИОТ ГОЛ НА СП: Голманката одбрани, прерано почна да се радува! (ВИДЕО)

Слободен печат
Еден неверојатен погодок постигна ракометарката на Србија кој голманката на Холандија го одбрани во првиот момент. Најдобрата голманка на Светското првенство од пред две години,...
Кошарка Спорт

Промени во „дрим тимот“, списокот скратен на 17 имиња (ВИДЕО)

Слободен печат
На СП во Кина Американците се во група со селекциите на Турција, Чешка и Јапонија. Синоќа одиграа меч меѓу себе, „сините“ славеа против „белите“ со...
Ракомет Спорт

Чиста „десетка“ за Серафимов, растури против Бахреин

Слободен печат
Десниот бек на Металург и на македонската кадетска репрезентација, Мартин Серафимов, денеска го одигра својот најдобар натпревар во досегашниот тек на кадетското СП во Скопје....
Ракомет Спорт

Голема победа за осминафинале на Македонците на СП!

Слободен печат
Денеска на СП продолжија возбудувањата со дуелите од третото коло и полека се откриваат имињата кои претендираат за настап во елиминациските борби. Во рамките од...
Ракомет Спорт

Кизиќ и Костески за прва мундијалска радост

Слободен печат
Откако на стартот од СП загуби со 20:23 од Аргентина, во второто коло од групната фаза на Светското кадетско првенство Македонија триумфираше над Нигерија (37:34)....
Кошарка Спорт

СП: Ѓорѓевиќ го скрати списокот пред Кина

Слободен печат
Селекторот на српската кошаркарска репрезентација, Александар Ѓорѓевиќ пред настапот на СП одлучи дека подготовките за Мундобаскет ќе ги продолжи со 14 играчи. За место на...
Кошарка Спорт

Зошто Американците не сакаат да играат на СП во Кина?

За играчот на блејзерси, МекКолум поважно е настапот во најсилната кошаркарска лига на светот (НБА), отколку можноста за учество на претстојниот Мундобаскет 2019. Имаше долга,...
Ракомет Спорт

Кадетите со лош старт на Мундијалот

Слободен печат
Кадетите предводени од селекторот Данило Брестовац имаа пред своите гледачи во СЦ „Борис Трајковски“ ја имаа фаворитската улога, на крајот истата не ја оправдаа. „Црвено-жолтите“...
Ракомет Спорт

Мундијалска „треска“ во Скопје, на стартот против Аргентина

Слободен печат
Македонските ракометни надежи групната фаза ќе ја играат во ВИП Арена СЦ „Борис Трајковски“ – Скопје. Прв противник на Македонија е селекцијата на Аргентина, натпревар...
Ракомет Спорт

Успешен тест на кадетите пред настапот на СП

Слободен печат
Македонија како генералка пред СП славеше со конечен резултат 32:26 (12:12), но нашите репрезентативци се намачија за да го совладат упорниот противник. Бевме во постојано...