Тодорова освои сребро на Европското кик бокс првенство во Будва

fМакедонските кикбоксери се закитија со четири медали на ЕП во Будва/Фото: facebook.com/pece.maksam

Македонските кикбоксери се враќаат со четири медали од Европското првенство за постари кадети и јуниори во Будва, Црна Гора.

Миа Тодорова се закити со сребро откако во финалето во категоријата -65 кг. беше совладана од Пеливан Ајшегул (Русија) со резултат 0:3, а претходно славеше против Донета Менџики (Косово) со 3:0.

Од другите натпреварувачи бронзен медал освои Олгица Орешкова во лоу кик – јуниори (-48 кг.) која во полуфиналето загуби од Русинката Кристина Иудина со 0:3, потоа Силвио Мировски во К-1 јуниори (-57 кг.) дојде до бронза после победата против Страхиња Савиќ (Србија) со 3:0 и поразот од Молдавецот Максим Лиубин со 0:3.

А третопласиран во К-1 јуниори во категоријата – 71 кг. беше Горјан Ристовски кој најпрвин со 2:1 триумфираше над Полјакот Милош Богуцки, додека во полуфиналето претрпе пораз од Русинот Иван Федорчук.

На ова ЕП настапија 1163 кикбоксери со 1466 натпреварувачки влезови од 39 земји.

Видео на денот