12 C
Скопје

Тодоров со две нови имиња денеска против Русија

Исто така со почеток од 15.30 часот по македонско време, денеска најдобрата македонска репрезентација во Арената „Молот“ ќе го има новиот квалификациски натпревар за пласман на Европското првенство против домаќинот Русија.

Вчера избраниците на селекторот Александар Тодоров три и пол четвртини водеше рамноправна борба против Италија, но во финишот падна концентрацијата и „аѕурите“ дојдоа до победата. Нова шанса за „црвено-жолтите“ е руската селекција од која загубивме лани токму во Перм со 77:67.

Тодоров одлучи да направи промени во неговиот ростер, па така на местото на Теодор Симиќ и Андреј Митревски, во составот ќе бидат Виктор Ефремовски и Филип Бакоч.

Симиќ и Митревски не добија минутажа против Италијанците, останува да се види дали истото ќе се случи и со Ефремовски и Бакоч.

Прочитајте и...  Охридскиот пливачки маратон во календарот на ФИНА

Составот на Македонија за денешниот натпревар против Русите: Дамјан Робев, Виктор Ефремовски, Бојан Крстевски, Дамјан Стојановски, Кристијан Николов, Андреј Магдевски, Бојан Трајковски, Филип Бакоч, Џејкоб Вајли, Војдан Стојановски, Ненад Димитријевиќ и Стојан Ѓуроски.

Квалификации ЕП: Македонските кошаркари поразени од Италија!

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар