Tag : александар тодоров

Кошарка Спорт

Кошаркарите со негативни тестови пред дуелите со Италија и Естонија!

Слободен печат
Доцна синоќа, веднаш по пристигнувањето во хотелот „Хилтон Талин Парк“, македонската сениорска репрезентација беше тестирана од страна на одговорните лица на ФИБА. А откако пред...
Кошарка Спорт

Селекторот Тодоров ги одреди кошаркарите кои ќе играат во Талин

Слободен печат
Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров ги избра 12. играчи со кои ќе настапи во „меурот“ во Талин, Естонија во квалификациите за ЕП....
Кошарка Спорт

Трајковски: Сакаме да играме на ЕП, ќе биде неизвесно против Естонија!

Слободен печат
Најдобрите македонски кошаркари и стручниот штаб вчера се тестираа на ковид-19 вторпат пред отпочнување на тренажниот процес, оној во Скопје. Сите добија негативен резултат, а...
Кошарка Спорт

Тодоров: Доколку не постоеше шанса да победиме, немаше да патуваме за Талин!

Слободен печат
Селекторот на македонската најдобра репрезентација, Александар Тодоров, ги одбра играчите кои ќе тренираат краток период во Скопје, а потоа ќе заминат во Естонија каде ќе...
Кошарка Спорт

Негативни се тестовите, Тодоров на првиот тренинг со 12 играчи!

Слободен печат
Здравствената комисија на федерацијата ги реализираше планираните тестирања за коронавирусот, кои беа неопходни за „влез“ во периодот на подготовките за настап на нашиот сениорски национален...
Кошарка Спорт

Кошаркарите од утре ги започнуваат подготовките за „меурот“ во Естонија

Слободен печат
Машката сениорска репрезентација на Македонија утре ќе ги започне мини-подготовките за ноемврискиот ФИБА прозорец, и натпреварите на турнирот кои ќе се играат во „меурот“ во...
Кошарка Спорт

Тодоров го објави поширокиот список за дуелите со Италија и Естонија

Слободен печат
Согласно со определениот рок од страна на ФИБА, за доставување на поширокиот список на играчи за ноемврискиот квалификациски циклус, селекторот на македонската сениорска репрезентација, Александар...
Кошарка Спорт

Тодоров: Би било добро да ги играме мечевите на неутрален терен!

Слободен печат
ФИБА одлучи, наместо традиционалниот начин на квалификации, наредните два квалификациски циклуси, ноемврискиот и февруарскиот, да бидат модифицирани. Односно, сите натпревари во двата „прозорци“ треба да...
Кошарка Спорт

Тодоров останува уште една сезона во Крајова

Слободен печат
Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Александар Тодоров, и во наредната сезона ќе има клупски активности откако се договори со екипата на Крајова за продолжување на...
Кошарка Спорт

Савиќевиќ импресионираше во Мадрид: Време е за уште поголеми предизвици!

Слободен печат
Скоро шест години е дел од нашите младински селекции. Период во кој се промовираше како еден од носителите на играта на генерацијата на македонски кошаркари...
MacedonianAlbanian