17 C
Скопје

Тодоров: Го загубивме натпреварот во првото полувреме

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров, вели дека лошата игра на неговите кошаркари во првото полувреме е главната причина зашто „црвено-жолтите“ не обезбедија пласман на ЕП 2022 година. Македонија во одлучувачкиот натпревар за пласман на Евробаскетот оствари пирова победа од 86:84 над Естонија, но за учество на континенталниот собир ни беше потребен триумф од девет или повеќе поени.

– Го загубивме натпреварот во првото полувреме, кога дозволивме многу отворени шутеви на противникот. Потоа се обидовме да направиме нешто како вчера, но тоа не беше доволно. Се обидовме да се избориме за продолжение, но Естонија очигледно ја прочита нашата идеја, па почнаа и намерно да промашуваат шутеви на крајот. Лично, јас сум разочаран, но истовремено сум многу горд на оваа група момци бидејќи навистина успеавме да создадеме еден тим, но овој пат тоа не се покажа како доволно – вели Тодоров кој по натпреварот ја коментираше и одлуката Ненад Димитријевиќ да настапи против Естонија иако вчера во дуелот со Италија заработи повреда на коленото:

Прочитајте и...  Дали дојде време Салах да си оди од Ливерпул

– За мене не беше тешко да го ставам Нено во игра. Тоа беше единствената можна одлука. Благодарен сум му на него и на нашиот медицински персонал кој успеа да го оспособи колку што тоа е возможно Димитријевиќ да настапи на овој натпревар кој беше од огромна важност за нас. Само играчи кои се вистински патриоти и кои ја сакаат својата земја можат да го направат тоа. Тој се докажа и покажа дека е лидер на овој тим во следните 10 години. Го даде најдоброто од себе, со оглед на тешката повреда и играше со болки. Навистина сум му благодарен за неговата одлука.

Поврзани вести

ПСЖ го губи трпението, му даде рок на Мбапе да се изјасни дали останува или си оди

Слободен печат

Георгиевски: Мотор е потенцијален противник и во Лигата на шампионите

Слободен печат

Велковски се враќа во тимот на Е. Пелистер: Против Татран ќе се покажеме во вистинско светло

Слободен печат

Алушовски: Натпреварот со Елверум физички и психички не исцрпи, но против Мотор одиме на победа

Слободен печат

Англичаните сметаат дека Ѓоковиќ ќе биде најдобриот тенисер во историјата

Слободен печат

Бабиќ: Одбраната е клучот за победа над Татран

Слободен печат

Остави Коментар