29 C
Скопје

Tag : кошаркарска репрезентација на македонија

Кошарка Спорт

КФСМ: Настапот со дресовите Северна Македонија не беше наш избор

Слободен печат
Генералниот секретар на КФСМ, Владимир Георгиевски на промоцијата на новиот селектор Драган Бајиќ, даде објаснување зошто репрезентацијата на квалификацискиот турнир во Перм, Русија, настапи со...
Кошарка Спорт

Бајиќ: Чест е да се биде селектор на Македонија

Зоран Спасоски
Драган Бајиќ денеска и официјално е претставен како нов селектор на кошаркарската репрезентација на Македонија. Актуелниот тренер на Игокеа доаѓа на местото на Александар Тодоров...
Кошарка Спорт

Тодоров: Оптимист сум, Македонија нема да има проблем да се пласира на наредното ЕП

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на Европското првенство 2022 година, но селекторот Александар Тодоров гледа добри работи кои влеваат надеж во...
Кошарка Спорт

Перо Антиќ: Не размислувам за оставка, не може да влеземе на терен да играме место нив 

Слободен печат
Претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФСМ), Перо Антиќ, не се чувствува виновен за неуспехот на репрезентацијата да се пласира на Евробаскетот 2022 година. На...
Кошарка Спорт

Спортскиот директор на КФСМ, Тодор Гечевски за неуспехот на квалификациите за ЕП 2022: Ни недостигаше малку среќа, но иднината ветува

Спортскиот директор на Кошаркарската федерација на Македонија Тодор Гечевски смета дека за пласман на ЕП 2022 ни недостигаше малку среќа. Разочан е што Македонија не...
Кошарка Спорт

Трајковски: Ќе им помагам на овие млади играчи се додека ме држат нозете

Слободен печат
Бојан Трајковски беше едeн од најдобрите начи кошаркари на натпреварот со Естонија, постигна 21 поен, а имаше и шест скокови, но за жал Македонија не...
Кошарка Спорт

Тодоров: Го загубивме натпреварот во првото полувреме

Слободен печат
Селекторот на кошаркарската репрезентација на Македонија, Александар Тодоров, вели дека лошата игра на неговите кошаркари во првото полувреме е главната причина зашто „црвено-жолтите“ не обезбедија...
Кошарка Спорт

Пирова победа на кошаркарите, Естонија ќе игра на Евробаскет

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на Европското првенство 2022 година откако во одлучувачкиот натпревар на квалификацискиот турнир во Перм, ја совлада...
Кошарка Спорт

Квалификации за ЕП: Натпревар на одлука за кошаркарите

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска (15 ч.) против Естонија го игра најважниот натпревар во последните неколку години. Влогот од денешната средба на квалификацискиот турнир во...
Кошарка Спорт

Проблем за кошаркарите, без Димитријевиќ на дуелот против Естонија

Слободен печат
Кошаркарската репрезентација на Македонија денеска ја оствари првата победа во квалификациите за пласман на Европското првенство 2022 година, откако со 87:78 ја совлада Италија. Со...