17.8 C
Скопје

Бајиќ: Никогаш не гледам два чекори напред, приоритет е подмладување на репрезентацијата

Она што беше најавено пред крајот на минатата недела, во текот на вчерашниот ден доби официјална потврда. Српскиот стручњак Драган Бајиќ е нов селектор на македонската сениорска репрезентација, а вчера е претставен на прес-конференција во организација на федерацијата.

Бајиќ се осврна на своите планови во иднина и се заблагодари на можноста да ја води репрезентацијата на Македонија.

Очекува да се продолжи процесот на подмладување на репрезентацијата кој го почна претходниот селектор Александар Тодоров…

– Се разбира, тоа мора да биде приоритет во националниот тим бидејќи само така можеме да се надеваме на подобра иднина. Секоја друга политика може да биде погубна, а јас како селектор, ќе се обидам со добра работа и добри тренинзи, да им помогнам на тие млади кошаркари што побрзо да созреат и да бидат носители на играта во репрезентацијата – рече Бајиќ.

Дали имаме шанси за пласман на следното Светско првенство, еве го одговорот на српскиот стручњак…

– Рано е сега да се зборува за тоа, јас никогаш не гледам два чекори напред. Не ги знаеме противниците ни во претквалификациите, дури потоа можеме да зборуваме и да правиме планови на таа тема. Главна цел во моментов треба да ни биде да ги поминеме претквалификациите по што ќе се насочиме на главните квалификации за Светскиот Куп – додаде новиот стратег на „црвено-жолтите“.

Бајиќ: Чест е да се биде селектор на Македонија

Поврзани вести

Димитриевски и Рајо Ваљекано се враќаат во шпанската „Ла Лига“

Слободен печат

ВИДЕО: Имаат гол-разлика 32:0, кога последен пат се затресе мрежата на Италија?

Слободен печат

Барселона во сè полоша ситуација, a Лапорта најави уште неколку засилувања!?

Слободен печат

Ивановски со бронза од Кипар и нов државен рекорд – на потег се МОК и Атлетската федерација!

Слободен печат

ФОТО: Македонските репрезентативци тренираа на „Јохан Кројф“ Арената

Слободен печат

Ракометарите убедливо загубија на вториот тест со Србија

Слободен печат

Остави Коментар