22 C
Скопје

Tag : македонска кошаркарска репрезентација

Кошарка Спорт

Бајиќ: Никогаш не гледам два чекори напред, приоритет е подмладување на репрезентацијата

Слободен печат
Она што беше најавено пред крајот на минатата недела, во текот на вчерашниот ден доби официјална потврда. Српскиот стручњак Драган Бајиќ е нов селектор на...
Кошарка Спорт

Официјално: Од понеделник кошаркарите ќе имаат нов селектор

Слободен печат
Денеска од федерацијата известуваат дека за три дена ќе се одржи прес конференција на која ќе биде претставен новиот селектор на машката сениорска репрезентација. Промоцијата...
Кошарка Спорт

Репрезентативецот со тешка повреда, заврши сезоната за Војдан Стојановски!

Слободен печат
Лоша вест доаѓа од Франција, една од оние кои делуваат застрашувачки, а се однесува на нашиот репрезентативец Војдан Стојановски. Информациите велат дека капитенот на македонската...
Кошарка Спорт

Македонските кошаркари напредуваа за една позиција на ФИБА ранкинг

Слободен печат
Двете победи на квалификацискиот турнир во Перм, нè поставија на 29 место на европската листа на најдобрите репрезентации. Скок од една позиција на официјалната ФИБА...
Кошарка Спорт

ВИДЕО: Неверојатната тројка на Димитријевиќ во изборот на ФИБА!

Слободен печат
Ненад Димитријевиќ без сомнение се очекува и во иднина да биде еден од главните носители на играта во најдобрата македонска репрезентација. Новиот доказ дојде од...
Кошарка Спорт

Македонија во август ќе ги игра мундијалските претквалификации

Слободен печат
По неуспехот да се квалификуваат на наредното Европско првенство, селекциите на Австрија, Данска, Летонија, Црна Гора, Македонија, Романија, Шведска и Швајцарија ќе го започнат патот...
Кошарка Спорт

Тодоров: Во 2025 година ќе бидеме дел од Евробаскетот, и тоа не како аутсајдери!

Слободен печат
Машката сениорска репрезентација на Македонија не успеа да обезбеди пласман на завршниот турнир од Европското првенство. На последниот турнир во Перм, баравме победа изразена со...
Кошарка Спорт

Македонија од второто коло на патот кон Светскиот куп 2023

Слободен печат
По одигрувањето на последните натпревари од квалификациите за Европското првенство, станаа познати и сите учесници на европската зона од претквалификациите за пласман на Светското првенство...
Кошарка Спорт

Николов: Нè стигна заморот, клучен момент беше скок-играта!

Слободен печат
Македонија го претрпе и четвртиот пораз во квалификациите за пласман на Европското првенство кое ќе се одржи во 2022 година. Денеска во Перм пресилни беа...
Кошарка Спорт

Руска школа во Перм, згаснуваат ли надежите за пласман на Европското првенство?

Слободен печат
Не беше повторена вчерашната добра игра против Италија, денеска најдобрите македонски кошаркари се покажаа во послабо издание и загубија од домаќинот Русија со 94:77. После...