Тоа е статусен симбол, но сепак Кејт Мидлтон не смее да го носи овој предмет во јавноста во текот на денот (ФОТО)

Фото: Профимедиа

Ригорозните правила на кралското семејство велат дека на војвотката од Кембриџ за време на денот и е забранет предметот кој е симбол на нивниот статус.

Војвотката од Кембриџ, Кејт Мидлтон како членка на кралското семејство мора да се придржува на бројни правила.

На јавноста и е познато дека жената на принцот Вилијам не смее да носи лак за нокти во боја или голи рамена, но постојат и некои правила за кои помалку се зборува.

Фото: Профимедиа

Батлерот на кралското семејство Грант Харолд, тврди дека постојат парчиња накит кои се дозволени да се носат само навечер, односно по 18 часот, дури и доколку сте принцеза.

Станува збор за тијарите, накитот кој е резервиран само за омажените жени, а и тие смеат да ги носат само навечер. Исклучок се венчавките, па така Меган Маркл смееше да носи тијара на денот на венчавката со принцот Хари.

Фото: Профимедиа

Пред официјално да станат дел од кралското семејство, ниту Меган ниту Кејт Мидлтон не смееа да носат тијара во јавноста.

– Тоа е симбол на статусот и показател дека сте зафатени и не барате маж. На мажите тоа им дава јасен знак да не се обидуваат да ви се додворуваат, тврди кралскиот батлер Грант.

Фото: Профимедиа

Спротивно на верувањата, овие дами од кралството можат да носат дијаманти во текот на денот, но сепак почесто ги носат за време на раскошните вечерни случувања.

Фото: Профимедиа

На денот на својата венчавка Меган носеше тијара од кралицата Мери направена во 1932 година. Пред неа во јавноста последен пат ја носеше принцезата Маргарет во 1965 година.

Фото: Профимедиа
Видео на денот