Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Вечерва во Минск почнаа да се собираат демонстранти, додека на социјалните мрежи се појавија видео снимки на кои се гледаат голем број воени возила како возат кон главниот град.

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата на претседатеслките избори. Како што пренесува британски Експрес, повикувајќи се на локалните медиуми, Лукашенко одлетал во Турција од страв дека новиот претседателски мандат би можел да предизвика нереди во Минск.

Александар Лукашенко е претседател на Белорусија од 1994 година и е на добра пат да го победи лидерот на опозицијата Светлана Тихановскаја. И покрај многуте шпекулации дека претседателот би можел да ги загуби изборите, излезните анкети покажуваат убедлива победа на Лукашенко, кој добил повеќе од 80 отсто од гласовите.

Белорускиот портал МБК објави дека авион поврзан со Лукашенко ја напуштил земјата. Овој медиум објави дека претседателскиот авион  Bombardier Challenger 850 слетал денеска во Турција.

Прочитајте и...  Долниот дом на британскиот Парламент го одобри нацрт-законот за брегзит

Инаку, полицијата во неделата притвори повеќе од 2.000 лица ширум земјата, соопшти Центарот за човекови прави Виасна.

Тимот на Светлана Таихановскаја ги обвини денеска официјалните лица поради апсењето на нејзиниот менаџер, кој нема да бид епуштен на слобода до понеделник. Нејзиниот сопруг Сергеј е уапсен по обидот да се регистрира како кандидат на изборите.

 

Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Вечерва во Минск почнаа да се собираат демонстранти, додека на социјалните мрежи се појавија видео снимки на кои се гледаат голем број воени возила како возат кон главниот град.

Лукашенко е остро критикуван поради начинот на кој постапувал во текот на кризата предизвикана од пандемијата со коронавирус и неспособноста да ја развие економијата, оцени британскиот весник.

Меѓутоа, по денешното гласање инсистирал дека неговиот противник не е закана.

Прочитајте и...  Лончар: Како на луѓето да им е драго во Србија да има што повеќе починати од коронавирусот

– Тие не се доволно вредни за да се спроведе било каква репресија кон нив, рече Лукашенко.

На последните избори во 2015 година, претседателот победи со 83,5 отсто од гласовите, зошто немаше сериозни противкандидати.

КИДНАПИРАЊА на улица, криење гласови и многу насилство: Надреални снимки од улиците во Белорусија откако Лукашенко прогласи победа (ФОТО/ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Реакција на „Средношколски Глас“ за пропаднатата национална платформа за онлајн учење: Ќе сноси ли некој одговорност за стресот што го трпат учениците, родителите и професорите?

Слободен печат

Избран наследникот на Игор Јанушев: Ѓорѓија Сајкоски е нов генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Лавров со повик до Азербејџанците и Ерменците: Престанете со борбите и седнете на маса да преговарате

Слободен печат

Несекојдневен момент во Париз: Продавала стан во наследство, нашла пола милион евра во визбата

Слободен печат

Учебната година почнува со маки, средношколците со бојкот – Платформата ќе задоцни на првиот школски час

Слободен печат

ЕУ: Договорот за основање на Заедница на општини со српско мнозинство да се спроведе врз основа на мислењето на Уставниот суд

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косово му забрани влез на српскиот министер за образование

Слободен печат

Специјално Обвинителство на Косово: Жена обвинета за тероризам

Слободен печат

Правниот тим на Движењето за одбрана на Косово и Метохија: „Вашингтонскиот договор не е ништо друго освен тајно незаконско одрекување од дел од државната територија“

Илинка Иљоска

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат

Руденко: Русија, САД и Франција работат на деескалација на ситуацијата во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Утре почнува учебната година: Царовска го објави ТВ распоредот на часови од прво до деветто одделение

Слободен печат