Стојоски со триумф и рекорд на Европското првенство во Скопје

Стојоски ја продолжува одличната форма, потсетување беше шестопласиран на ЕП за атлетичари до 23 години.

Овој викенд се одржува Европското атлетско првенство – Трета лига во Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје.

Стојоски со победата на 100 метри освои 13 поени за нашата репрезентација, во финалната трка второпласиран беше Хајрудин Вејзовиќ од Босна и Херцеговина (10.77), а трет заврши Србинот Алекса Кијановиќ (10.79).

принтскрин/european-athletics.org

Во дисциплината 400 метри во женска конкуренција во својата група победа забележа нашата атлетичарка Дрита Исљами со време 56.72 секунди за 11 поени на македонската репрезентација.

Зад неа како второпласирана беше натпреварувачката од Босна и Херцеговина (58.16 сек.), а трета Татјана Контребут од Молдавија (1:00.25 мин.)

Исљами триумфираше и во дисциплината 400 метри со пречки (1:00.81) за нови 13 поени на Македонија.

Прочитајте и...  Лил е вистински рудник за фудбалери, за три години заработи 250 милиони евра од продажба на играч

Прочитај повеќе

Неверојатниот Дончиќ руши рекорди во НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Фулам е последниот учесник во Премиер лигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Феран Торес за 23 милиони евра во Манчестер сити

Слободен печат

Надал нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Руски напаѓач три години во дресот на Шкупи (ФОТО)

Слободен печат

Бразилецот Барбоса е нов играч на Македонија ЃП

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дефинитивно откажан Мастерс турнирот во Мадрид!

Слободен печат

СЦ „Јане Сандански“ во изборот за најдобар ракометен храм во Европа!

Слободен печат

Доколку властите одобрат, навивачите од септември повторно на стадионите?

Слободен печат

И атрактивната Луси го чека Санчо на „Олд Трафорд“! (ФОТО)

Слободен печат

Најдобриот играч во Серија А доаѓа од Јуве, но не е Роналдо!

Слободен печат

Познати двете групи на традиционалниот струшки турнир

Слободен печат