Tag : рекорд

Вести Регион

Словенија бележи дневен рекорд на заразени лица со Ковид од 4 март

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во Словенија се регистрирани 79 нови случаи на коронавирус што е дневен рекорд од појавата на првиот случај на Ковид-19 во земјата на 4...
Вести Свет

Рекорден број смртни случаи за еден ден во Индија од почетокот на пандемијата

Слободен печат
Во Индија, 1.092 луѓе починаа од коронавирус во изминатите 24 часа, што е најголем број на смртни случаи во еден ден од почетокот на пандемијата...
Забава Магазин Магазин слајдер

Пливачка преплива цел базен со чаша млеко на глава, а притоа не истури ниту капка: Новиот ТикТок тренд го поддигна на ново ниво! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Американската Олимпијка и светска шампионка Кети Ледецки го направи невозможното. Всушност таа се приклучи на трендот на ТикТок „Got Milk?“ и го преплива базенот со...
Вести Свет Слајдер

РЕКОРД ВО РОМАНИЈА: 1.356 лица заразени со Ковид-19 за еден ден

Михаило Донев
Во Романија во последните 24 часа од новиот коронавирус се заразиле 1.356 лица, што е нов рекорд по бројот на нови случаи за еден ден,...
Вести Економија

Златото ги сруши сите рекорди – цената на историски највисоко ниво

Слободен печат
Зголемената побарувачка на загрижените инвеститори за скапоцени метали, поради влошените дипломатски односи меѓу Кина и САД резултираше со зголеме раст на цената на златото кое на...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нов црн рекорд, повеќе од половина милион починати, најмногу жртви од коронавирусот во САД

Слободен печат
Во светот како последица на коронавирусот починале 500.533 луѓе. Според податоците на сајтот Worldometer, најмногу жртви од Ковид-19 се регистрирани во САД скоро 129.000, а...
Вести Економија

Рекордна позајмица на банките во еврозоната од ЕЦБ

Слободен печат
Банките во еврозоната денеска позајмија рекордни 1.300 милијарди евра од Европската централна банка (ЕЦБ) за да ја задоволат зголемената побарувачка на компаниите за кредити во...
Забава Магазин Магазин слајдер

Фреди е највисокото куче во светот, високо повеќе од два метри: Неодамна собори уште еден рекорд (ФОТО)

Слободен печат
Германската дога Фреди во 2017 година го собори светскиот рекорд. Тој беше прогласен за највисокото куче на светот. Кога ќе застане на задните нозе, достигнува...
Вести Економија

Опадна продажбата во 19 – члениот монетарен блок

Слободен печат
Прометот на малопродажбата во еврозоната бележи значителен пад во април, при што опадна куповната моќ речиси на сите производи, вклучително и храна и пијалоци, бидејќи...
Вести Економија

Над седум милиони вработени на скратено работно време: Овој број во Германија никогаш не бил поголем!

Слободен печат
Германија во мај годинава регистрираше 7,3 милиони работници кои своите работни задачи ги извршувале со скратено работно време. Ваквите информации доаѓаат од економскиот институт „IFO“....