Српски одбојкарски репрезентативец позитивен на корона

Александар Атанасијевиќ поради лесна клиничка слика се наоѓа на домашно лекување.

Членот на одбојкарската репрезентација на Србија која минатата година триумфираше на Европското првенство е позитивен на коронавирус. Поради лесната клиничка слика Атанасијевиќ не е задржан во бoлница, туку е пратен на домашно лекување.

– Позитивен сум на коронарус, се уште не знам каде го добив. Постојано се преслушувам со кого сум бил во контакт. Се надевам дека на никого не сум му го пренел вирусот – изјави Атанасијевиќ за српските медиуми.

Одбојкарот неодамна се врати од Перуџа каде долго време беше во карантин, а пред еден месец го оперираше и коленото. По пристигнувањето во Белград се дружеше со пријателите, но штом почувствувал дека има температура веднаш отишол да се тестира.

Прочитајте и...  Новак и Јелена Ѓоковиќ негативни на коронавирус!

– И сега имам мала темптература. Мислам дека доколку не се оперирав во Перуџа минатиот месец немаше да ми опадне имунитетот. Бидејќи епидемијата беше голема во Италија дури пет пати бев тестиран и сите резултати беа негативни. Пред да дојдам дома во Белград се тестирав уште еднаш за да не мора да одам во карантин и тој тест исто така беше негативен – додава одбојкарот.

Прочитај повеќе

Сане и официјално фудбалер на Баерн до 2025 година

Слободен печат

Наполи немоќен против Аталанта, Елмас остана на клупата (ВИДЕО)

Слободен печат

Граѓаните ја покажаа класата, шампионски шпалир за Ливерпул (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас добива нови соиграчи вредни 105 милиони евра

Слободен печат

Фенербахче замената за Обрадовиќ ја најде во Србија, Кокошков нов тренер

Слободен печат

Белград на нозе: Кошаркарот кој си замина од Партизан потпиша за Црвена звезда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Барселона и Јувентус не завршија со бизнисот, подготвуваат нова спектакуларна замена

Слободен печат

Лазаров најави пензија: Оваа сезона ми е последна во кариерата

Слободен печат

Славната Ла Масија станува само мит, децата на Реал продадени за четири пати повеќе од тие на Барселона

Слободен печат

Ибрахимовиќ си заминува од Милан

Слободен печат

Билетите за Ролан Гарос наскоро во продажба

Слободен печат

Тешки зборови од екс француски фудбалер: Од кого се плаши Гризман, од полуаутистично џуџе од 150 сантиметри?

Слободен печат