Сопруга на српски репрезентативец кој игра во САД шокира со коментарите: Полицијата треба да ве тепа повеќе

Сопругата на Александар Катаи кој настапува за екипа на Чикаго во САД, Теа, предизвика лавина коментари на социјалните мрежи по радикалните ставови за протестите во САД.

Теа Катаи бара од полицијата во САД да ги тепа демонстрантите.

„Зашто полицијата не ве тепа посилно, стока смрдлива“, напиша Теа Катаи покрај сликата каде тројца демонстранти Афроамериканци тепаа постара жена белкиња.

Таа исто така под сликата на која се гледа како една жена Афроамериканка излегува од продавница на Најки искоментира „Black Nike Matters“, а исто така и дава голема поддршка за полицијата.

Прочитајте и...  Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Острите реакции на социјалните мрежи ја натераа сопругата на фудбалерот да се обрати во јавноста.

– Мојот став нема врска со виситнските причини за протестите. Не сум расист, ниту политиката ме интересира. Имам пријатели од сите раси, политички убедувања и му дозволувам на секој да каже што мисли. Јас сум против разбувањето на излозите и тепачките со полицијата. Јас сум во петтиот месец на бременоста и состојбата е таква да не смеам да излезам на прошетка. Исто така повеќе не сум сигурна дека сме безбедни и во домовите. Можеби бандитите ќе почнат и тука да ни влегуваат. Ова што се случува во САД е страшно, некои го искористија проблемот со убиството на Џорџ Флојд за да дивеат. Едноставно ми се смачи да гледам насилство и затоа ја поддржав полицијата – изјави Теа Катаи за српски „Курир“.

Прочитајте и...  Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Меси не се откажува од титулата, нов исторски подвиг за триумф на Барселона (ВИДЕО)

Слободен печат

Шефилд му направи услуга на Јунајтед, со посед на топката од 24% му даде три „парчиња“ на Челси

Слободен печат

ФФМ: Клубовите од вторите и третата лига нема да плаќаат котизација

Слободен печат

Лацио му ја предаде титулата на Јувентус (ВИДЕО)

Слободен печат

Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Слободен печат

Поранешната репрезентативка Гивенс замина во пензија, ќе стане тренер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ригорозни казни за прекршување на карантинот во Формула 1: Затвор или 15.000 евра

Слободен печат

Шанса за Барселона, за три дена цената на Лаутаро падна за 21 милион евра

Слободен печат

Пол позицијата за шампионот, Хамилтон најдобар на дождливите квалификации

Слободен печат

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат

Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Слободен печат