Tag : Демонстранти

Вести Свет Слајдер

ПУТИН СО ПОРАКА ДО ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Ако одите на недозволени протести, подгответе се за бричење во затвор

Слободен печат
– Ако не сте добиле дозвола за протест, а сепак протестирате, тогаш ве молам да одите на бричење во затвор, рекол Путин, додавајќи „малку да...
Вести Регион

Нови конфликти меѓу полицијата и локалното население во Лезбос

Слободен печат
Инцидентите меѓу полицијата и локалното население на Лезбос продолжија и вечерва во близина на касарната на островот, а во исто време, портпаролот на грчката влада...
Вести Свет

Бејрут: Повеќе од 200 повредени во судири на демонстранти и полицијата

Слободен печат
Повеќе од 200 луѓе се повредени во денешните судири помеѓу антивладини демонстранти и безбедносните сили на различни места во главниот град на Либан, Бејрут. За...
Вести Свет

Алжир: Претседателот помилува околу 3.500 осуденици, но не и лица поврзани со протестите

МИА Агенција
Алжирскиот претседател Абделмаџид Тебун потпиша указ за помилување за речиси 3.500 осудени лица, но мерката не важи за оние уапсени и поврзани со протестно движење...
Вести Свет

Фабрика во Иран произведува американски, британски и израелски знамиња за палење

Слободен печат
Во најголемата фабрика за производство на знамиња во Иран се произведуваат американски, британски и израелски знамиња кои иранските демонстрантите ги палат. Фабриката се наоѓа во...
Вести Свет

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат
Дипломатски претставници од 16 земји во Ирак, вклучувајќи ги САД, Велика Британија и Франција, ја осудија употребата на прекумерна сила од страна на ирачките безбедносни...
Вести Свет

Продолжуваат протестите во Хонг Конг

МИА Агенција
Полицијата денеска употреби солзавец за да ги растера илјадниците демонстранти кои се собраа во градскиот парк во Хонг Конг за да повикаат на изборни реформи...
Вести Свет Слајдер

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат
По серијата насилни протести претседателот на Либан нареди војската да излезе на улица. Бејрут, престолнината на Либан наскоро ќе биде преплавена со војска откако претседателот...
Вести Свет Слајдер

Пожар во омилениот ресторан на Макрон во Париз, властите стравуваат од ескалација на насилството (ВИДЕО)

Слободен Печат
Пожар избувна во омилениот ресторан на францускиот претседател, Емануел Макрон во Париз. Се уште се истражуваат причините, но во Франција секојдневно има протести против пензиската...
Вести Свет Слајдер

Протести во Техеран: Стотици демонстранти побараа повлекување на ајатолахот Хамнеи

Слободен печат
Ирански демонстранти денеска побараа повлекување на врховниот лидер ајатолахот Али Хамнеи по соборувањето на авионот со 176 патници и членови на екипажот крај Техеран, пренесоа...