Собите во олимпиското село опремени со„антисекс“ картонски кревети

EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Во собите на спортистите кои ќе учествуваат на Олимписките игри во Токио се поставени специјални картонски кревети кои можат да издржат тежина и до 200 килограми, но во исто време можат да се распаднат од изненадувачки движења.

Одлуката за поставување на специјални кревети во олимпиското село ја донесе Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), додека организаторот им порачува на спортистите да избегуваат непотребни физички контакти помеѓу спортистите.

Управникот на олимпиското село во Токио, Такеши Китаџима порача дека креветот може да издржи тежина до 200 килограми, но и дека не треба да скока по него бидејќи ќе се распадне.
Спортистите картонските кревети веќе ги нарекоа „антисекс“ кревети.

Видео на денот