Сите настани на „Охридско лето” ќе се одржуваат пред строго определен број посетители

Поради епидемијата на коронавирусот годинешното „Охридско лето”, после бројни измени во програмскиот дел и со постојано следење на ситуацијата наметната од Ковид-19, наместо во редовниот термин од 12 јули до 20 август ќе се одржува од 4 до 30 август. 

Сите музичко-сценски содржини предвидени во програмата на годинешното јубилејно 60 издание на „Охридско лето” ќе се одржуваат според однапред утврдените протоколи за безбедност, во насока на заштита на здравјето како на публиката. така и на уметниците.

Како што беше појаснето на денешната прес-конференција на која беше презентирана фестивалската програма, врвен приоритет на Институцијата е грижата за јавното здравје.

– Одговорноста да се подготвува програма во време на пандемија е голема, но и задоволството кога знаете дека сте успеале во време кога се откажуваат големи светски фестивали. Инсистирав и не сакав да постапам различно од Комисијата за здравство. Подготовките околу протоколите зедоа време, затоа ова година беше невеозможно фестивалот да почне на 12 јули. Речиси сите фестивали во светот се откажани, откажани се и Олимписките игри. Не сакавме да настапи ниту еден уметник без дозвола или без соодветен протокол, истакна директорката на Фестивалот, Наташа Поповиќ.

Прочитајте и...  141 новозаразени од коронавирус, има 161 оздравени пациенти, а починала пациентка од Скопје

Селекторката на музичката програма Даница Стојанова ја искористи можноста да им се извини на сите верни љубители на фестивалот, како и на бројната публика доколку нема да бидат во можност да присуствуваат во поголем број на концерните вечери.

– Поради големите органичувања на бројот седишта и поради протоколот од Комисијата за заразни болести околу заштитните мерки, Дирекцијата на „Охридско лето” во ниту еден момент нема да може ниту ќе дозволи публика повеќе од дозволеното, рече таа.

Поради епидемијата на коронавирусот годинешното „Охридско лето”, после бројни измени во програмскиот дел и со постојано следење на ситуацијата наметната од Ковид-19, наместо во редовниот термин од 12 јули до 20 август ќе се одржува од 4 до 30 август.

Прочитајте и...  Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Прочитај повеќе

Истражување: Оптимизмот во поглед на иднината и задоволството од животот се повисоки од загриженоста за КОВИД-19, најмладите најпесимистични

МИА Агенција

Град Скопје ја продолжува кампањата за бесплатно собирање на отпад од берба

МИА Агенција

Анкета: Секој втор Австриец сака работна недела од 30 часа

Слободен печат

Николовски и Заев се откажаа од средствата за патни трошоци

Слободен печат

Специјализирани корпи за отпад од заштитна опрема се поставуваат на повеќе локации низ државата

МИА Агенција

Најголем процент од новозаболените и смртните случаи имаат коморбидитети или се над 60 години

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Од денеска во Брисел задолжително носење заштитна маска за лице

Слободен печат

Трамп: Ако победи Бајден, спремете се да учите кинески јазик!

Слободен печат

Дендиас: Ја повикуваме Турција веднаш да го напушти грчкиот континентален гребен

Слободен печат

„Кризата не боли и нас” – ССМ го одбележува Меѓународниот ден на млади

МИА Агенција

Трамп е изненаден од изборот на Камала Харис за потпретседател: Таа беше многу, многу непријатна кон Бајден

Слободен печат

Џафери и Пендаровски и натаму со различни ставови за роковите за врачување на мандатот

МИА Агенција