Tag : охридско лето

Магазин Магазин слајдер Сцена

Заврши „Охрид-фест 2020“: Најмногу гласови од публиката за „Скопски боеми“!

Слободен Печат
Почитувајќи ги мерките донесени поради пандемијата со корона- вирусот (задржана физичка дистанца помеѓу публиката, носење заштитни маски и мерење на температура на влезот), овој викенд,...
Ви Препорачуваме Културен печат

Интервју со Даница Стојанова: Јубилејното издание на фестивалот „Охридско лето“ е на самиот крај и сѐ тече по планот

Тони Димков
Селекторката на музичката програма на „Охридско лето“, Даница Стојанова, е презадоволна од успешната реализација на 26 концерти на јубилејното издание на фестивалот. Додека на почетокот...
Вести Култура

Претставата „Човек Ѕвер и доблест” на Театар Комедија и концерт на пијанистката Марија Ѓошевска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција
Дваесеттиот ден од 60-тото издание на „Охридско лето” носи две интересни содржини – претставата „Човек ѕвер и доблест” на Театар Комедија во драмскиот и концерт...
Вести Култура Македонија

Успешен концерт на Музичка младина

Слободен Печат
Музичката младина на Република Северна Македонија со камерниот оркестар „Саша Николовски-Ѓумар”,  под диригентската палка на маестро Олег Кондратенко вчеравечер го одржа традиционалниот концерт на „Охридско...
Вести Култура Слајдер

Волшебна ноќ на „Охридско лето” -домашна џез музика и публика од сите генерации (ФОТО)

Слободен печат
Музичката програма на фестивалот „Охридско лето”  вчеравечер продолжи со извонреден настап на членовите на Здружението на џез музичари на Македонија- Колектив со гудачи. Премиерниот концерт...
Вести Култура

Најдобрите европски музичари и годинава на „Охридско лето“

Слободен печат
Белгиско-грчкото дуо составено од виолинистот Ное Инуи и пијанистот Василис Варваресос  синоќа во црквата „Света Софија“ оставија силни импресии кај публиката на фестивалот „Охридско лето“ ...
Вести Култура

Традиционалната „Вечер на ЕУ” во рамки на „Охридско лето” со уметниците Ное Инуи на виолина и Василис Варварос на пијано

Слободен печат
Фестивалската програма „Охридско лето” ја продолжува со веќе традиционалната „Вечер на Европската Унија”, во чии рамки на сцената на Предворјето на „Света Софија” ќе настапат...
Вести Култура

„Идентитети” на Расима Расимкин и „Скопје танцов театар” вечер на „Охридско лето”

Слободен печат
Четиринаесеттиот ден на програмата на „Охридско лето” е резервиран за „Скопје танц театар” и  перформансот „Идентитети – историја на еден растегнат сон” на сцената на...
Вести Култура Слајдер

Чеку: Баховите шест свити прилагодени за гитара се мојот лајтмотив во животот и без нив не одам никаде

Слободен печат
Специфичен сензибилитет, експресивност, како и волшебна интерпретација на дела за гитара донесе вчеравечер на „Охридско лето“ косовско-хрватскиот гитарист Петрит Чеку. Посебен и свој, ненаметлив, младиот...
Вести Култура

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција
Деветиот фестивалски ден на годинешното издание на „Охридско лето” резервиран за концертот на словечениот гудачки квартет „Дисонанс”, во состав Јанез Подлесек како прва виолина, Матјаж...