Tag : настани

Вести Култура

Сите настани на „Охридско лето” ќе се одржуваат пред строго определен број посетители

МИА Агенција
Сите музичко-сценски содржини предвидени во програмата на годинешното јубилејно 60 издание на „Охридско лето” ќе се одржуваат според однапред утврдените протоколи за безбедност, во насока...
Вести Култура

Николовски: Публиката ќе мора да усвои нова етика на однесување (ВИДЕО)

Слободен печат
По неколку месеци пауза се реактивираше Младинскиот културен центар во Скопје со програми што не се онлајн. За викендов најавуваат филмски проекции на отворено „Кино...
Вести Македонија

Oбјавени протоколите за спортски натпревари, музеи, галерии, за промотивни настани, и за меѓуградски превоз

Слободен печат
На веб страницата на Владата (https://vlada.mk/protokoli-koronavirus) се објавени Протоколот за редовна работа на уплатно-исплатни места на приредувачите на игри на среќа во обложувалница (трета фаза),...
Вести Македонија

Секој настан организиран според протоколите не претставува ризик за граѓаните, вели Филипче

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес-конференција во Владата изјави дека било кој настан, вклучувајќи ги и изборите, доколку е организиран според протоколите и...
Вести Економија

Владата ќе кофинансира семинари во домашни хотели

Слободен печат
Министерот за економија Крешник Бектеши соопшти дека владата во склип на мерките за поддршка на туризмот донела уште една мерка која се однесува на хотелиерита,...
Хроника

Два случаи на семејно насилство во тетовско

 ХроникаДве лица се приведени од страна на тетовската полиција откако се пријавени два случаи на семејно насилство, соопшти денес СВР Тетово. Настаните се случиле во...
Вести Свет

Австралија нема да ги отвори границите најмалку уште четири месеци

Слободен печат
Австралија ќе ја остави на сила забраната за патување во странство и нема да ги отвори своите граници барем уште четири месеци, се наведува во...
Култура

Забраната за јавни собири и настани приземји 80 продукциски компании

Слободен печат
Неформалното Здружение на микро, мали и средни компании, кои се директно или индиректно вклучени во индустријата во областите, како: организација и реализација на настани, тв...
Забава Магазин

Почина Бетовен, Роден е Стивен Тејлор и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја ќе го паметиме најмногу по раѓањето на легендарниот Бетовен, но и по уште неколку важни настани за кои можете да...
Забава Магазин

Родени се Арета Френклин и Елтон Џон, Џими Хендрикс издаде концертен албум и други настани кои ја одбележаа музиката низ историјата…

Слободен печат
Денешниот ден во музичката историја го одбележуваат неколку клучни настани, помеѓу кои слободно може да се оддели раѓањето на кралицата на соул музиката – неверојатната...