Сите ги спуштаме ролетните кога ќе блесне сонцето: После ова повеќе нема ни да помислите да ја затемните собата

Сонцето е многу корисно и тоа не само поради витаминот Д, туку и ги убива бактериите во собата.

Истражувачите од Универзитетот во Орегон во три одвоени соби изложиле бактерии.

Едната соба била во мрак, другата изложена на сончева светлина, а третата на ултравиолетови зраци.

По 90 дена истражувачите ги собрале и ги проучувале резултатите од сите соби.

Мрачната просторија се покажала поприкладна за живот и за размножување на бактерии и во неа имало во просек 12 отсто повеќе бактерии.

Во просториите изложени на дневна светлина и на УВ знаци, само 6,8, односно 6,1 проценти од бактериите биле одржливи.

Освен тоа, бактериите од мрачните простории биле поповрзани од бактериите од другите две соби.

Прочитајте и...  Најпознатата модна блогерка ја покажа својата неверојатна фигура во спортско издание! (ФОТО)

Според резултатите од истражувањето научниците заклучиле дека сончевата светлина може да ни помогне и во спречување на респираторните болести.

Прочитај повеќе

Се соблече најзгодната девојка од групата „Hurricane“ и го запали Инстаграм! (ФОТО)

Слободен Печат

Елена Ристеска со нова песна посветена за својот покоен татко, но и реклама за „ЕРА“

Слободен Печат

Брена и оваа година покажа топ линија во бикини: Пејачката со јахтата плови околу Европа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Јелена Карлеуша ја освои Анталија: Пејачката повторно изненади со изборот на бикини! (ФОТО)

Слободен Печат

Ева Лонгорија има 45 години, дете и тело од соништата: Актерката се пофали со фигурата (ФОТО)

Слободен Печат

Норт Вест одлучи со кого ќе живее: Семејството Кардашијан во турбулентен период!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најпознатата модна блогерка ја покажа својата неверојатна фигура во спортско издание! (ФОТО)

Слободен Печат

Млади, згодни, пеат-растураат: Овие македонски пејачки се иднината на нашата естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Анастасија Ражнатовиќ едвај чека прилика да се разголи: Погледнете во какво бикини позира! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова се 5-те најчести лаги кои жените ги користат во кревет!

Слободен Печат

„Брена ми е пријателка, Цеца не е во таа група“: Здравко Чолиќ откри што мисли за колешките… (ФОТО)

Васко Спасоски

Од танцот на пејачката Едита нема да ви биде добро: Таа го спушти телефонот подолу и … (ВИДЕО)

Васко Спасоски