Tag : сонце

Вести Македонија Слајдер

Клиниката за дерматологија предупредува: Прекумерното изложување на сонце е главната причина за појава на меланом

Слободен печат
Клиниката за дерматологија предупредува дека прекумерното изложување на сонце, особено на ултравиолетовите (УВ) зраци од сончевиот спектар, од најраната детска возраст, е главната причина за...
Вести Македонија Слајдер

Утре повторно сончево време, од среда температури до 40 степени

Слободен печат
Времето утре ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност, информира УХМР. Ќе дува умерен, долж Повардарието засилен ветер од северен правец....
Магазин Магазин слајдер Слајдер Сцена

Светот му фаќа сеир на Марк Закерберг поради невообичаена техника за заштита од сонце (ФОТО)

Слободен Печат
Основачот на социјалната мрежа Фејсбук, Марк Закерберг (36) моментално е на летување, а папараците успеаа да го забележат во опуштен момент. Сопственикот на Фејсбук поминувал...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Сите ги спуштаме ролетните кога ќе блесне сонцето: После ова повеќе нема ни да помислите да ја затемните собата

Слободен печат
Сонцето е многу корисно и тоа не само поради витаминот Д, туку и ги убива бактериите во собата. Истражувачите од Универзитетот во Орегон во три...
Забава Магазин Магазин слајдер

Спектакуларно помрачување на сонцето: „Огнениот прстен“ ги воодушеви луѓето и нареден пат ќе се појави дури во 2039 година! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Делумното помрачување на Сонцето беше видено на повеќе места во светот, а спектакуларната снимка пристигнува од Индија, каде камерите забележале величествен поглед како Месечината ја...
Вести Македонија Слајдер

Наутро сончево, а попладне локален дожд и грмежи – Стабилизација на времето за викендот

Слободен печат
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне во северозападните и крајните источни делови ќе има локален пороен дожд и ретки грмежи....
Вести Свет

Првата недела од јуни речиси 1.200 лица настрадале од сончаница во Јапонија

Слободен печат
Во првата недела од јуни во Јапонија од сончаница настрадале 1.194 лица, од кои двајца починале, а 19 се во тешка здравствена состојба. Дури 36,8...
Вести Македонија Слајдер

Денес сончево со мала облачност, попладне нестабилно со дожд

Слободен печат
Времето денеска претпладне ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, а локално и во...
Вести Македонија Слајдер

Сончево време со температура до 25 степени

Слободен печат
Времето денеска ќе биде сончево со умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 0 до 8, а максималната од 18...
Вести Свет Слајдер

Американски научници: Сонцето и топлото време драстично ја намалуваат експанзијата на коронавирусот

Слободен печат
Брифинг за прелиминарните резултати на една студија на американскиот Департмент за домашна сигурност (Department for Homeland Security – DHS), овозможен за официјална употреба само за...