9 C
Скопје

Симиќ втор стрелец, со Барселона го „лови“ трофејот во јуниорската Евролига!

Кошаркарите на Барселона, играчи „Под 18“ години, се победници на квалификацискиот турнир на Евролигата во оваа возрасна категорија кој во изминатите три дена се одржуваше во Валенсија.

Со победата и тоа убедлива од (79:55), во финалниот натпревар, против „соседите“ од Бадалона, екипата на Хувентуд, Теодор Симиќ и неговите соиграчи се пласираа на завршниот турнир на Евролигата кој следната година, во мај, ќе се одржи во Келн (Германија).

Македонецот дојде до уште подобар учинок во дресот на каталонскиот кошаркарски гигант. Финалето го заврши како втор стрелец со 12 поени (5/11 за два и 2/3 за еден поен), имаше и пет скока и едно додавање за 25.45 минути поминати на паркетот.

Поефикасен од нашиот играч беше само Микаел Каиседо со 29 поени, пет скока и три асистенции.

Прочитајте и...  Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

И на спротивната страна имаше само двајца кошаркари како „двоцифрени“, Мигел Ален запиша 22 поени (10 скока) и Жерар Бош со 12 поени (четири скока).

ВИДЕО: Симиќ и Барселона успешни во јуниорската Евролига!

Поврзани вести

Тошевски два месеци во аут, го пропушта турнирот на младата репрезентација во Анталија

Слободен печат

Спасителот на Барселона подготвува удар на Реал и Перез, им краде две засилувања

Слободен печат

Европските медиуми го одбележаа историскиот успех на Ѓоковиќ, признание дојде и од Швајцарците

Слободен печат

Познати датумите кога ќе играат Вардар и Веспрем во осминафиналето на ЛШ

Слободен печат

Ѓоковиќ се огласи по историскиот успех: Денеска е голем ден

Слободен печат

Предлог на Јувентус за револуција во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар