12 C
Скопје

ВИДЕО: Симиќ и Барселона успешни во јуниорската Евролига!

Македонија одново има свој претставник во најсилното натпреварување на Стариот континент – Евролигата. Во јуниорското издание Теодор Симиќ почна да го презентира сиот свој потенцијал низ натпреварите.

Во Валенсија стартуваше првиот квалификациски турнир за кошаркари „Под 18“ за пласман на завршниот турнир. Теодор Симиќ и неговата Барселона, стигнаа до две победи во групната фаза, со кои веќе го обезбедија местото во големото финале.

Во првиот меч на турнирот, Барселона по голема борба го победи германскиот Улм Ратиофарм со резултат (59:50). Меч во кој младиот Македонец одигра 11:44 минути, и притоа дојде до ефект од шест поени (3/5 за два и 0/1 за три поени), три скока и една загубена топка.

Прочитајте и...  „Милионерите“ ризикуваат огромна загуба, но ќе го задржат Халанд

Уште поубедливо делуваше каталонскиот гигант во дуелот со уште еден шпански претставник – Гран Канарија, забележа висока победа од 85:47.

Со уште подобра игра на нашиот репрезентативец кој запиша 15:55 минути поминати на паркетот, воедно 10 поени (0/2 за три, 4/7 за два, и 2/5 за еден поен), осум скока, како и по една асистенција, освоена и загубена топка.

Во третиот круг од натпреварите Барселона ќе игра против францускиот Нантер. Без оглед на исходот на овој меч, каталонците ќе играат во финалето на турнирот. По првиот круг во групата „Б“, победи обезбедија екипите на Уникаха од Малада и Хувентуд од Бадалона кои беа подобри од Валенсија, односно Асвел од Вилербан.

Прочитајте и...  РФМ: Максимум шест странски ракометари од сезоната 2022/2023

Поврзани вести

ВИДЕО: Фудбалски празник во Виго, седум голови и пресврт на Севиља!

Слободен печат

ФОТО: Манасков и Веспрем го освоија Купот на Унгарија!

Слободен печат

До оваа сезона никој не знаеше за него, Барса го проценува на 400 милиони евра

Слободен печат

МЗТ Скопје Аеродром славеше во дербито против Пелистер

Слободен печат

Македонската БЏЏ репрезентација се враќа со медали од турнирот во Србија

Слободен печат

Еден од најстарите фудбалски клубови во Македонија е во тешка финансиска ситуација

Слободен печат

Остави Коментар