Симева: Мојот сон е настап на грен слемови, освојувам ВТА турнири!

На државното сениорско првенство Симева во женска конкуренција беше поуспешна од Јана Стојанова со резултат 2:0 по сетови 6:1 и 6:4. Исто така на терените на ТК Југ во машка конкуренција Горазд Србљак беше најдобар кој пак со 2:1 (3:6, 6:3, 6:2) славеше против Димитар Грабул.

– Да, тоа е успех за мене бидејќи сум најмлада шампионка на државно првенство за жени во Македонија до сега и тоа е голем мотив за мене за понатамошните турнири – ни изјави Симева.

Симева („Тенис Парк“ Скопје) која воедно е и државен првак до 14 и 18 години, учествува и на меѓународните турнири, своевремено финалистка во Романија и Германија, лани беше блиску да ја освои Барселона, со титула во сингл и дубл во Турција. Тука може да се додаде и една од нејзините најдраги титули на „Dubrovnik Dud Bowl“ (У13). Прво место во сингл и дубл на ИТФ Тенис Европа (ITF/Tennis Europe Development).

Прочитајте и...  Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

– Моите наредни турнири се 2 ITF U18 во Скопје и имам во план уште неколку ITF турнири надвор од Македонија до крај на годината – вели македонската тениска шампионка.

tennisfoto.net/Richard van Loon

Таа воедно ги следи и настапите на најдобрите во овој спорт, нејзиниот идол е швајцаркиот тенисер Роџер Федерер, човек со многу грен слем турнири, кој носи огромно искуство, едно од најголемите тениски имиња кое и покран неговите 37 години доминира на терените.

– Мојата најголема желба и сон е да учествувам и освојувам ВТА турнири и грен слемови – додаде Симева.

Прочитај повеќе

Милан со шампионска „услуга“ за Јувентус! (ВИДЕО)

Слободен печат

Баерн го освои и Купот на Германија (ВИДЕО)

Слободен печат

Арсенал ја забележа и третата победа во низа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат