Силен афродизијак и чистач на организмот

На јадењата им дава одлична арома, тој е здрав и нискокалоричен.

Иако целерот денес се користи исклучиво како додаток во јадењата, до 17-тиот век тој се користел исклучиво во медицински цели. Целерот се користи цел, од коренот до листовите, а сите негови делови се многу здрави и нискокалорични.

Како целерот делува на здравјето?

Ако имате проблеми со крвниот притисок, оваа билка е одлична помош за негово намалување, а позната е и како чистач на организмот бидејќи е одличен диуретик. Спречете ја надуеноста и проблемите со варењето на храната.

Освен што е богат со влакна, тој е одличен извор на витамините К, Ц и Б, како и калциум и фолна киселина.

Прочитајте и...  Виц на денот: Казна

Целерот е здрав и вкусен за грицкање – едноставно исецкајте го на парченца и прелијте го со лимонов сок. Од целерот, исто така, можете да направите и пире кое ќе биде одличен додаток на главното јадење.

Инаку, целерот се смета за многу силен афродизијак.

Прочитај повеќе

Дебитантски настапи, изненадувања и победници: Многу емоции на јубилејното издание на „Макфест“ (ФОТО)

Михаило Донев

„Оди јади нешто, убава си, ама твоето тело…“: Фановите ја искараа Емина Јаховиќ поради оваа фотографија!

Васко Спасоски

Настапи немаат, но сепак заработуваат пари: Северина и Нина Бадриќ имаат друга професија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Осум години учела да стане чесна сестра, а денеска глуми во порно-филмови! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ова е веќе нереално! Погледнете како изгледа Џенифер Лопез на најновата фотографија во бикини! (ФОТО)

Васко Спасоски

Подготвени дочекајте ја зимата – Шипката важи за ризница на витамин Ц

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѕирнете како беше во Штип: „Макфест 2020“ низ фотографии (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Васко Спасоски

Бојата открива многу: Еве што значи ако ретко или пречесто уринирате

Слободен печат

Риба во фолија на мексикански начин – Совршен ручек за крај на летото

Слободен печат

Првата дама Елизабета Ѓоргиевска блесна како филмска дива на 41. издание на „Браќа Манаки“ (ФОТО)

Васко Спасоски

Откриена тајната за подолг живот: Топол туш и добро друштво

Слободен печат

Лесни рецепти за коктели за кои не ви е потребен бармен

Слободен печат