18 C
Скопје

Шмид: Ќе ја победиме Македонија ако ја повториме играта од дуелот со Данска

Утрешниот натпревар во квалификациите за ЕП 2022 година помеѓу Македонија и Швајцарија ќе биде клучен за гостите во обезбедување на пласман на континенталниот собир. Македонската репрезентација веќе за завери европската виза, додека на Швајцарија во игра и е само победа на утрешниот натпревар кој ќе се игра во СЦ „Јане Сандански“ (18 часот) доколку сака да игра на ЕП. Најдобриот ракометар на Швајцарците Енди Шмид верува дека тоа што го пропуштија против Данска (29:30) ќе го надополнат на утрешната средба.

– Штета бидејќи на натпреварот со Данска ја загубивме главата кога беше најважно, правевме почетнички грешки и затоа загубивме. Секој играше сам за себе во последните минути, сакаше да го реши мечот, а може да се победи само ако се игра колективен ракомет. Сепак, бевме одлични во поголем дел од натпреварот. Ако одиграме како против Данска, сигурно ќе ја победиме Македонија, иако ни е јасно дека тоа нема да биде нималку лесно – рече Шмид.

Лазаров: Без Манасков против Швајцарија, мора да се подобри реализацијата

Миркуловски: Доколку ги спречиме Шмид и Рубин, ќе се радуваме во недела!

Митревски: Ќе треба многу ангажираност и концентрација на мечот со Швајцарија!

Поврзани вести

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Дали Тотенхем ќе ја прифати понудата од Манчестер јунајтед за Кејн?

Слободен печат

Легендата Стив Неш нема дилеми: Јокиќ е МВП оваа година!

Слободен печат

ВИДЕО: Падна рекорд стар 47 години, Вестбрук испиша историја во НБА лигата!

Слободен печат

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар