Сениорите ремизираа против Италија

После победата од 26:23 на вчерашниот меч против Турција, денеска македонската сениорска репрезентација во рамките од ЕХФ-неделата ремизираше против Италија со резултат 26:26.

И на овој дуел настапивме без најдобрите кои се очекува да настапат во Скопје на пријателските дуели против Грузија на 25 и 26 октомври.

Избраниците на селекторот Данило Брестовац се спасуваа од пораз, после првото полувреме беше нерешено. (12:12) и после првото полувреме. Во самиот финиш од средбата Мартин Поповски реализираше гол за реми (26:26).

Македонија – Италија  26:26 (12:12)

Македонија: Томовски (9 одб.), Кизиќ (1 одб.), Велковски 1, Димитриоски 2, Костески 1, Танкоски 4, Крстевски, Кукуловски, Поповски 8, Младеновиќ, Пешевски 4, Јагуриновски 1, Маџовски 1, Димитриевски, Мишевски 3 и Арсеновски

Прочитајте и...  На Барселона ништо не и оди од рака, Најки им испорачал фалц дресови

Десното крило на ракометниот клуб Пролет, Поповски со осум гола беше најефикасен, потоа голманот Томовски имаше девет одбрани, а Танкоски и Пешевски постигнаа по четири гола.

После тест мечевите со Грузија, Македонија ќе игра уште пријателски натпревари, непосредно пред настапот на Европското првенство 2020 година, но на гостински терен. Најпрвин ќе настапи на турнирот „Карпати“ во Романија, а на неколку дена пред првенството ќе замине за Словенија, каде ќе одигра против домаќинот и Црна Гора.

Прочитај повеќе

Родригез може да го напушти Реал за 25 милиони евра

Слободен печат

Тајсон не престанува да изненадува: Вежба на плажа и е во неверојатна форма (ВИДЕО)

Слободен печат

Зидан е лут на медиумите: Судиите постојано ни помагаат? Уморен сум од тоа…

Слободен печат

Македонската пресметка без победник, Пандев стрелаше за реми на Џенова

Слободен печат

Сезоната во НБА нема да се доигра

Слободен печат

Ливерпул брзо се опорави од дебаклот против Сити

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шокантна вест од Русија: Млад голман на тренинг бил удрен од гром

Слободен печат

На Барселона ништо не и оди од рака, Најки им испорачал фалц дресови

Слободен печат

Хамилтон ја прифати казната за инцидентот

Слободен печат

Чави ја откачи Барселона, ќе го чека идното лето и новата управа

Слободен печат

ВАР технологијата во Шпанија не реагира против Реал: Може пенал за „кралевите“, а не може за Атлетик

Слободен печат

Хаотичен старт на сезоната во Ф1, триумфот за Ботас

Слободен печат