Македонија и без најсилните подобра од Турција

Денеска во пријателскиот натпревар во рамките од ЕХФ неделата, избраниците на селекторот Данило Брестовац со резултат 26:23 триумфираа над турската репрезентација.

Нашата најдобра селекција иако без најдобрите како Кирил Лазаров, Борко Ристовски, Дејан Манасков, Филип Талески и Филип Кузмановски во Ескишехир успеа да слави против Турција.

Нашата селекција постепено ја контролираше предноста, водеше со три голови разлика (3:0, 8:5), а на паузата заминаа со позитива од 15:11. Најефикасен во нашите редови беше пивотот Жарко Пешевски со осум голови.

Турција – Македонија  23:26 (11:15)

Македонија: Томовски, Кизиќ, Димитриоски 1, Костески, Танкоски 4, Крстевски 1, Кукуловски, Поповски 6, Младеновиќ, Пешевски 8, Јагуриновски 1, Маџовски 4, Димитриевски, Мишевски 1, Арсеновски и Велковски.    Седмерци: 3/4.   Исклучувања: 2 мин.

Прочитајте и...  Заев: Подобро да стиснеме заби два месеци за секој да има приход, отколку да се доведе во прашање генералната исплата на платите

За в среда е најавен и контролен меч против италијанската репрезентација, а потоа нашите ракометари ќе се вратат во Скопје.

Натпреварите против Грузијците (во кои ќе се настапи со најдобрите) ќе се одираат на 25 октомври од 20:00 часот и на 26 октомврти од 18.00 часот во СЦ А1 Арена „Борис Трајковски“, а влез е слободен за сите љубители на ракометот.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат