Само еден тенисер успеал да ги победи Новак, Рафа и Федерер на еден турнир

Доминацијата на големата тениска тројка, Рожер Федерер, Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ, ги натера експертите да полемизираат околу тоа кој е најдобар тенисер во историјата.

Според многумина од нив, најдобар тенисер ќе биде оној што ќе освои највеќе грен слем турнири. Моментно Ѓоковиќ е на 17 грен слем титули, Надал има 19, додека засега најдобар е Федерер со 20 титули од најголемите турнири.

За голем број од актуелните тенисери, делува невозможно да се победи некој од големата тројка, но постои еден тенисер кој успеал да ги победи и Ѓоковиќ, Надал и Федерер.

твитер

Станува збор за Аргентинецот Давид Налбандијан кој во 2007 година на Мастерсот во Мадрид ги победи сите тројца тенисери.

Прв падна Надал во четвртфиналето со 6:1,6:2, потоа во полуфиналето го совлада Ѓоковиќ со 6:4,7:6, а во финалето во три сета (1:6,6:3,6:3) го победи Федерер и за прв пат триумфира на турнир од Мастерс серијата.

Прочитајте и...  Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Прочитај повеќе

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат

Клоп летово си заминува од Ливерпул и се враќа во Германија?

Слободен печат

Лоренцо беше Мото ГП шампион, а немал возачка дозвола

Слободен печат