Tag : рожер федерер

Останатo Слајдер Спорт

Наскоро Ѓоковиќ ќе се соочи со проблем кој го имаат сите големи шампиони

Слободен печат
Според Руседски, прашање е дали Ѓоковиќ ќе има вака голема мотивација за натпреварувањето кога ќе се пензионираат Рожер Федерер и Рафаел Надал. Српскиот тенисер има...
Останатo Спорт

Поранешен тренер на Федерер е загрижен за Ѓоковиќ!?

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ минатата недела се закити со трофеј на Мастерс турнирот во Рим и така некако ги „залечи раните“ после дисквалификацијата на грен слем турнирот...
Спорт Фудбал

Ѓоковиќ освои гем, судијата го „додели“ на Федерер (ВИДЕО)

Слободен печат
Судијата Начо Форкадел направи урнебесна грешка на дуелот помеѓу Ѓоковиќ и Кепфер во четвртфиналето на Мастерсот во Рим. По освоениот трет гем во третиот сет,...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ ја откри главната цел до крајот на кариерата!

Слободен печат
Новак Ѓоковиќ ја започна 286 недела на самиот врв на АТП ранг листата и така го престигна легендарниот Американец и негов идол, Пит Сампрас. Пред...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ се израмни со Сампрас, го напаѓа рекордот на Федерер

Слободен печат
Со ова Ѓоковиќ се израмни со легендарниот американски тенисер Пит Сампрас кој исто така 286. недели беше на чело на АТП ранг листата и сега...
Останатo Спорт

Елиминацијата на Ѓоковиќ во корист на Рафа и Федерер, но не е добра за тенисот!

Слободен печат
Тони Надал, вујкото и воедно поранешен тренер на Рафаел Надал, еден од најголемите ривали на Новак Ѓоковиќ, реагираше на дисквалификацијата на најдобриот тенисер во светот...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ: Ги почитувам Рафа и Рожер, не се согласувам со нивниот став

Слободен печат
Првиот тенисер на АТП ранг листата, Новак Ѓоковиќ изминатиот викенд предизвика бура во тенискиот свет со формирањето на Асоцијацијата на професионални тенисери (ПТПА). Ѓоковиќ заедно...
Останатo Спорт

Сампрас: Новак ќе освои повеќе грен слем титули од Рафа и Рожер (ВИДЕО)

Слободен печат
Ѓоковиќ моментно е на бројката од 17 титули на грен слем турнирите, додека пред него се само Рожер Федерер со 20 и Рафаел Надал со...
Останатo Спорт

Додека Ѓоковиќ ја брка 18. грен слем титула, Федерер одмора на јахта (ФОТО)

Слободен печат
Денеска започна УС Опен на кој главен фаворит е Новак Ѓоковиќ, а грен слем турнирот во Њујорк ќе биде без Рожер Федерер. Швајцарецот годинава имаше...
Останатo Спорт

Ѓоковиќ далеку пред Надал, наскоро „паѓаат“ Сампрас и Федерер!

Слободен печат
Најдобриот тенисер на светот и натаму е водечки на најновата АТП листа, каде ќе остане сигурно барем до 12 октомври. Новак Ѓоковиќ со освојувањето на...