Рускоска: Разговарав со сопственикот на „Беса транс“, ќе ја обезбедиме целата документација за автобусите

Обвинителката Вилма Рускоска денеска во изјава за медиумите истакна дека на местото на несреќата се наоѓа и сопственикот на превозната компанија, со кого кратко разговарала.

– Рече дека 20 години имаат транспортна фирма, досега немале никави инцидент. Но како што веќе кажаа и колегите, ќе ја обезбедиме целата документација за сите автобуси – кога се регистрирани и кога биле на технички преглед. И истите ќе бидат предадени на бугарските колеги – порача Рускоска.

Таа додава дека како обвинители повеќе веруваат на документи, отколку на исказ на било кого.

ФОТО+ВИДЕО | ВО ЖИВО: Сите информации за тешката сообраќајна несреќа во Бугарија