Русија: Во пожар во Ковид болница починаа пет лица

epa08370827 Russian police officers check identity cards (IDs) and passes of drivers and passengers in vehicles entering the city at a check point in Moscow, Russia, 18 April 2020. Russian President Vladimir Putin extended the current nationwide lockdown with stay-at-home orders until the end of April in a bid to slow down the spread of the pandemic COVID-19 disease caused by the SARS-CoV-2 coronavirus. EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV

Пет лица загинаа во пожар што утрово избувна во една болница во Санкт Петербург.

Според руското Министерство за вонредни ситуации, во пожарот загинале пет лица, а 150 се евакуирани.

Болницата каде избувна пожарот е една од установите опремени за прием на заболени од Ковид-19 во Русија.

Видео на денот