„Ролан Гарос“: Алкараз му дозволи само седум гема на Шаповалов

фото: EPA-EFE/CAROLINE BLUMBERG

Карлос Алкараз многу лесно успеа да помине уште една пречка на „Ролан Гарос“, откако во мечот од третото коло победи со убедливи 3:0 против Денис Шаповалов од Канада со 6:1, 6:4, 6:2. За овој триумф на Шпанецот му беа потребни „само“ два часа и 12 минути.

Следен ривал на шпанскиот тенисер ќе биде Лоренцо Мусети, кој со убедливи 3:0 беше подобар од Камерон Нори.

Што се однесува до триумфот на Алкараз, тој е веќе во првиот сет, кога на Канаѓанецот му дозволи само еден гем за 36 минути игра.

Шаповалов одигра нешто подобро во вториот сет, успеа да направи „брејк“, веднаш испушти еден, но и врати и поведе со 4:1. Но, тука како да застана Канаѓанецот. Алкараз ги освои следните пет гема за зголемување на 2:0 во сетови.

Во третиот сет Алкараз направи два „брејка“ и тоа беше доволно за победа од 6:2.

Сензација во Париз, испадна уште еден фаворит на „Ролан Гарос“

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот