Родик: Алкараз заслужено на врвот, но Ѓоковиќ и натаму е најдобриот тенисер на светот

Новак Ѓоковиќ со трофејот на турнирот во Торино, Италија /Фото: EPA-EFE/ALESSANDRO DI MARCO

Поранешниот американски тенисер Енди Родик изјави дека Новак Ѓоковиќ е „навистина“ најдобриот играч на светот, иако првото место на АТП листата го зазема Шпанецот Карлос Алкараз.

– Подемот н Алкараз беше „метеорски“. Тој е некој за кој се зборуваше дека може да освои големи титули, но сега кога толку брзо стигна до првото место, тоа е друга приказна – вели Родик.

Според Американецот, како што се гледа кон следната сезона, мисло дека би било навистина тешко да се најде некој кој не мисли дека српскиот ас и натаму најдобриот играч на светот.

– Позицијата број еден за Алкараз е сосема заслужена, тој беше неверојатен за гледање оваа година. Очајно сакав да игра во Торино со оваа група феноменални играчи, но сакаме да биде здрав и да има долга кариера пред него – се зборовите на Родик.

Да потсетиме, Ѓоковиќ по петти пат славеше на Завршните турнири, во финалето во Торино беше подобар од Каспер Руд, а следниот голем предизвик го чека во јануари на грен слем турнирот во Мелбурн, „Австралија опен 2023“.

Новак Ѓоковиќ ги поместува границите: Светот на тенисот не го видел ова 17 години!

 

Видео на денот