РФМ во проблеми: 16 позитивни случаи на коронавирус во РК Работнички!

фото: indiamart.com

Веќе е објавено дека позитивни на Ковид-19 има во ракометните клубови Голден Арт КЛ7, Радовиш, Струга и Охрид.

Поради тоа суперлигашката група „А“ е во мирување од 15 дена по одлуката на Ракометната федерација на Македонија.

А денеска позитивни случаи има и во екипите кои настапуваат во групата „Б“ што значи дополнителни проблеми за РФМ.

Вкупно 16 заразени членови на ковид-19 има во редовите на ракометниот клуб Работнички.

Сите веќе се наоѓаат во изолација и без посериозни симптоми. Сега останува да се види дали ќе реагираат и другите клубови за евентуално ново тестирање после контакт со играчите на РК Работнички во текот на досегашните натпревари.

Видео на денот